Esenciální oleje – jak je používat u dětí a těhotných žen?

esencialni oleje

Mají mnoho prospěšných účinků, ovšem při nesprávném použití mohou být esenciální alias éterické oleje také nebezpečné. Dnes se zaměříme na jejich bezpečnou aplikaci u poměrně specifické skupiny pacientů – u těhotných žen a dětí do deseti let.

V dobré víře totiž můžeme sobě nebo svému okolí nepříjemně ublížit. Potíže s dechem, alergická reakce, závratě, nevolnost … to je jen malý výčet možných rizik.

Hydroláty jsou bezpečnější než esenciální oleje

Pro začátek je dobré vyzkoušet si účinky aromaterapie na váš organismus skrze hydroláty. Jde o tzv. květové vody, získané destilací právě esenciálních olejů. Jsou vhodné pro těhotné ženy v prvním trimestru i děti do tří let.

Na rozdíl od esenciálních olejů v nich najdeme i určité procento složek, jež se ve vodě rozpouští (pravý esenciální olej se nikdy s vodou nesmíchá ani zčásti). Ale nenechte se mýlit – i když jsou hydroláty poměrně jemné, jejich terapeutický účinek je stále velmi dobrý.

Esenciální oleje pro těhotné ženy a děti od tří let

Jakmile těhotná žena překročí kritický první trimestr, začne se arzenál dostupné aromaterapie lehce rozšiřovat. Kromě květových vod jsou již v omezené míře povolené i některé pravé esenciální oleje. Zejména:

citrusy

levandule

růže

neroli

heřmánek římský

geranium apod.

A stejné oleje lze doporučit i pro děti od ukončeného třetího roku věku až do šesti let. Ještě před aplikací aromaterapie je však vždy třeba provést zkoušku na alergii. Stačí kapky vybraného esenciálního oleje smíchat s jiným běžným olejem (např. olivovým), nanést na pokožku a 24 hodin pozorovat. Neobjeví-li se zarudnutí nebo jiná reakce, mělo by být jeho použití bezpečné. Tento postup je vhodné aplikovat vždy, když do svého repertoáru zařadíme nový druh esenciálního oleje.

Esenciální oleje pro děti do deseti let

S tím, jak děti rostou, lze aromaterapeutické zásoby v domácnosti dále rozšiřovat. Bez obav lze sáhnout třeba po:

eukalyptu citriodoraetericke oleje

citronové mátě

santalovém dřevu

mrkvovém semenu

růžovém dřevu

myrtě

majoránce

rozmarýnu

palmarosu

vetiveru

bazalce posvátné

jehličnanech (borovice, cypřiš a cedr)

kadidlu

ho-sho

zázvoru

kadidlu apod.

Vše však aplikujeme pouze krátkodobě a nikoli pravidelně. Nanášení esenciálních olejů na kůži se pak u dětí nedoporučuje až do dvanácti let a to bez ohledu na to, zda je předtím smísíte s jiným olejem nebo ne. Výjimku tvoří samozřejmě doporučení vyškoleného terapeuta.

Náš tip: Pozor si dejte na mátu peprnou. U dětí nebo osob alergických na mentol či trpících astmatem, může její použití vyvolat dokonce až zástavu dechu! Doporučuje se spíše pro děti až od 15 let, ne dříve. I tak buďte však při její aplikaci maximálně obezřetní.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here