Esenciální oleje – jak je používat u dětí a těhotných žen?

esencialni oleje

Mají mnoho prospěšných účinků, ovšem při nesprávném použití mohou být esenciální alias éterické oleje také nebezpečné. Dnes se zaměříme na jejich bezpečnou aplikaci u poměrně specifické skupiny pacientů – u těhotných žen a dětí do deseti let.

V dobré víře totiž můžeme sobě nebo svému okolí nepříjemně ublížit. Potíže s dechem, alergická reakce, závratě, nevolnost … to je jen malý výčet možných rizik.

Hydroláty jsou bezpečnější než esenciální oleje

Pro začátek je dobré vyzkoušet si účinky aromaterapie na váš organismus skrze hydroláty. Jde o tzv. květové vody, získané destilací právě esenciálních olejů. Jsou vhodné pro těhotné ženy v prvním trimestru i děti do tří let.

Na rozdíl od esenciálních olejů v nich najdeme i určité procento složek, jež se ve vodě rozpouští (pravý esenciální olej se nikdy s vodou nesmíchá ani zčásti). Ale nenechte se mýlit – i když jsou hydroláty poměrně jemné, jejich terapeutický účinek je stále velmi dobrý.

Esenciální oleje pro těhotné ženy a děti od tří let

Jakmile těhotná žena překročí kritický první trimestr, začne se arzenál dostupné aromaterapie lehce rozšiřovat. Kromě květových vod jsou již v omezené míře povolené i některé pravé esenciální oleje. Zejména:

citrusy

levandule

růže

neroli

heřmánek římský

geranium apod.

A stejné oleje lze doporučit i pro děti od ukončeného třetího roku věku až do šesti let. Ještě před aplikací aromaterapie je však vždy třeba provést zkoušku na alergii. Stačí kapky vybraného esenciálního oleje smíchat s jiným běžným olejem (např. olivovým), nanést na pokožku a 24 hodin pozorovat. Neobjeví-li se zarudnutí nebo jiná reakce, mělo by být jeho použití bezpečné. Tento postup je vhodné aplikovat vždy, když do svého repertoáru zařadíme nový druh esenciálního oleje.

Esenciální oleje pro děti do deseti let

S tím, jak děti rostou, lze aromaterapeutické zásoby v domácnosti dále rozšiřovat. Bez obav lze sáhnout třeba po:

eukalyptu citriodoraetericke oleje

citronové mátě

santalovém dřevu

mrkvovém semenu

růžovém dřevu

myrtě

majoránce

rozmarýnu

palmarosu

vetiveru

bazalce posvátné

jehličnanech (borovice, cypřiš a cedr)

kadidlu

ho-sho

zázvoru

kadidlu apod.

Vše však aplikujeme pouze krátkodobě a nikoli pravidelně. Nanášení esenciálních olejů na kůži se pak u dětí nedoporučuje až do dvanácti let a to bez ohledu na to, zda je předtím smísíte s jiným olejem nebo ne. Výjimku tvoří samozřejmě doporučení vyškoleného terapeuta.

Náš tip: Pozor si dejte na mátu peprnou. U dětí nebo osob alergických na mentol či trpících astmatem, může její použití vyvolat dokonce až zástavu dechu! Doporučuje se spíše pro děti až od 15 let, ne dříve. I tak buďte však při její aplikaci maximálně obezřetní.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here