Kadidlo není jenom jedno aneb jak se v nich vyznat

myrha
Zdroj foto: pixabay

Druhy kadidel: Ne všechno, co si doma v aromalampičce můžete spálit, je kadidlo. Proto vám dnes ukážeme, jaké existují druhy a co od nich očekávat. Začneme asi nejznámější myrhou a propracujeme se k jejím opomíjeným, zato však velmi zajímavým alternativám.

V lidovém léčitelství se využívají odpradávna. Někdy jde o kůru stromů, jindy třeba o bylinky. Používaly se při léčebných i očistných rituálech. Dnes je jejich výběr mnohem pestřejší, než kdy dřív. Až si tedy půjdete příště do obchodu pro kadidlo, inspirujte se naší nápovědou a vyberte si ten správný druh.

Druhy kadidel a jejich použití

Rozdělili jsme pro vás kadidla na devět nejčastějších skupin, které jsou v našich obchodech k dostání. Možná budete překvapeni tím, co všechno se jako kadidlo různě ve světě používá.

Myrha je součástí i proslulých Švédských kapek

Nemůžeme začít ničím jiným než myrhovníkem pravým (Commiphora myrha, případně také Commiphora molmol nebo Commiphora abyssinica). Spolu s kadidlovníkem patří k nejznámějším pryskyřicím, které se k pálení používají. Ovšem kadidlo v obchodech nemusí být jen z myrhovníku pravého, byť se používá nejčastěji. Na světě totiž existuje asi 150 dalších druhů tohoto nevšedního stromu. Dnes najdeme myrhovníky především v Jemenu, Súdánu, Somálsku a Etiopii.

Používají se už od antiky. Pryskyřice kadidlovníku může být žlutá až šedavá. Používá se jako uklidňují a uspávací prostředek, v parfémech slouží k fixaci vůně a kromě toho má také stahující a dezinfekční účinky. To samozřejmě v případě, máte-li k dispozici tinkturu z kadidlovníku.

V arabských zemích se dodnes používá jako nevšední přísada do limonád a sirupů, kterým dodá kořeněně-bylinkou vůni. A je-li myrhovník použit při vykuřování prostoru, je jeho hlavním úkolem ochrana a očista.

Měli byste vědět: Není jisté, kde myrha přišla ke svému jménu. Někteří odkazují na podobnost se slovem „murr“, což v arabštině znamená horký. Ovšem podle jiné legendy byla Myrha dívka, které svedla svého otce a za trest se proměnila ve strom.

Jakost kadidlovníku poznáte podle jeho barvy

Kadidlovník pilovitý (Boswellia serrata, nebo také Boswellia sacra či Boswellia carteri) je velmi zvláštním stromem. Dokáže růst pouze divoce, jakékoli snahy o jeho domestikaci se zatím nezdařily. Kromě něj existuje na světě dalších 24 druhů kadidlovníků.

Jeho sběr a použití jsou doloženy už před 3 000 lety. Ještě v antice se kůra řezala speciálním nožem a tento postup byl velmi dlouho střežen jako velké tajemství. Zpočátku se s ním vykuřovaly prostory kvůli ochraně proti hlodavcům, postupně se začal používat i k parfemaci a nejrůznějším náboženským obřadům. Dnes najdete kadidlo i v nejrůznějších mastech, náplastech a dokonce i čajích. Pomáhá při astmatu a depresi, dokáže působit proti chřipce, poruchám spánku a bolestí hlavy. V podobě čaje či masti pak působí i na ekzémy, při zažívacích obtížích, zánětech kůže a bolestí dásní. V orientu se dokonce používá i jako prostředek proti rakovině.

Při vykuřování má za úkol pročistit smysly. V pokoji vytvoří atmosféru čistoty a klidu. A podle magie dokáže propojit materiální svět s tím duchovním.

Náš tip: A jak je to s kvalitou kadidla? Čím světlejší a průzračnější je, tím vyšší kvalitu vám nabídne.

Kadidlo Elemi aneb pryskyřice z balzámovníků

Pokud s kadidly teprve začínáte a chcete něco opravdu jemného a nedráždivého, bude pro vás ideální kadidlo Elemi. Jde o souhrnný název pro pryskyřice, pocházející právě z balzámovníků, které rostou v tropické Asii. V Evropě je nejčastěji k dostání kadidlo z Filipín. Pročistí vzduch a celou místnost nabije energií. Osvěží vás, zostří mysl a umí i zlepšit náladu.

Může se pyšnit svěží vůní, připomínající trochu citron. Je lehčí a balzámovější než kadidlo.

Peruánský balzám aneb kadidlo z vonodřeva

Už jeho jméno slibuje mnohé – vonodřev balzámový (Myroxylon baslamum) se v tropické Americe používá už po stovky let jako léčivá rostlina. Dnes je však většina produkce proměněna právě na kadidlo.

Měli byste vědět: peruánský balzám se mu říká proto, že většina obchodu s tímto zbožím probíhala v minulosti právě přes Peru.

V léčitelství se používá k ošetření drobných ran a omrzlin. A jako kadidlo je k dostání spíše ve směsích, protože při samostatném pálení produkuje příliš mnoho kouře. Celé směsi dodá jemnou vanilkovou vůni. Je blahodárný pro kreativní mysl a posiluje životní energii. Většina produkce vonodřevu balzámového však míří do voňavkářského, čokoládového nebo žvýkačkového průmyslu. A zlé jazyky říkají, že patří i do tajného receptu Coca-Coly.

kadidlo
Zdroj foto: pixabay

Jasmín jako kadidlo nemá zvláštní vůní

Obvykle si u jasmínu pravého (Jasminum grandiflorum) ceníme zejména vůně jeho květů. Z nich se obvykle získává vonný olej, který neodmyslitelně patří k voňavkářskému a kosmetickému průmyslu. Bohužel jasmínové dřevo určené do kadidel tak příjemnou vůni nemá.

Vlastně je spíše neutrální, takže milovníci této květiny bývají často zklamaní.Používá se zejména přinemoci – místnosti, kde chorá osoba leží, se vykouří, aby se vyčistil vzduch. Tento způsob použití pochází od starých Číňanů.

Guggul neslouží jen jako spalovač tuků pro sportovce

Tato pryskyřice ze stromu Commiphora mukul pochází z Indie. Znát ji můžete také jako Bdellium nebo nepravou myrhu. Může se chlubit zejména desinfekčními a stabilizačními účinky a je častým hostem v nepálských a indických vonných tyčinkách.

Působí příznivě při onemocnění dýchacích orgánů, ale také při stresu a depresích. Říká se o něm rovněž, že má lehce erotizující účinek, to zejména kvůli jeho nasládlé vůni, která působí jako afrodiziakum.

Hodí se zejména pro večerní použití – navozuje spánek, dodává mu hloubku a podle bílé magie působí také proti démonům.

Mandle má vlastnosti jako arabská guma

Pokud použijete kadidlo z mandle (velmi podobné se získává i z ovocných stromů), můžete využít jeho hřejivé a stahující účinky. Vůní připomíná ořechy a karamel s lehce ovocnými tóny. Dříve se používala rozpuštěná v octě jako léčivo na nejrůznější lišaje a další kožní obtíže. Toto použití popsal ve svých dílech už slavný lékař Dioscurides. Podle bílé magie se používá k podpoře milostné touhy.

Benzoe neslouží jen na poslední pomazání

I když se kadidlo ze stromu benzoe sumaterská (Styrax toknikensis nebo také Styrax benzoin) v katolické církve často používá při posledním pomazání, hojně se přidává i do produktů kosmetického a potravinářského průmyslu.

Vůně kadidla z benzoe je lehce čokoládová s dotekem vanilky. Do místnosti dodá harmonii a relaxaci a podle bílé magie i ochranu.

Měli byste vědět: siamská benzoe je dražší a vzácnější než ta sumaterská. Ovšem pokud to s dávkováním v místnosti přeženete, nebude vás dráždit ke kašli.

Šalvěj bílá – osvědčena síla ze Severní Ameriky

Šalvěj bílá (Salvia apiana) k nám přišla od severoamerických indiánů, respektive od jejich šamanů. Ti ji tradičně používali jako element při očištění prostoru při nejrůznějších magických rituálech. A ke stejným účelům je u nás nejčastěji poptávána i dnes.

Pokud byste však chtěli kadidlo z bílé šalvěje vyzkoušet jen tak, odmění se vám měkkou, nasládlou vůní. Dokáže zbavit vzduch nejrůznějších virů a zárodků nemoci a zároveň místnost nabije pozitivní energií. Používá se v tzv. „potních místnostech“ podle hesla – „kde voní šalvěj, tam se špatné síly neodváží.“

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here