Jde o nejstarší známý sukulent, používaný pro léčebné účely. Aloe pravá alias Aloe vera je dnes mezi milovníky přírodní medicíny stavěna doslova na piedestal. V domácích podmínkách se jí však často nedaří. Ukážeme vám proto, čím ji můžete nahradit.
Na světě existuje více než 600 nejrůznějších druhů aloí a pravidelně přibývají další. Neprozkoumané suché oblasti Ameriky a Asie k tomu koneckonců přímo vybízejí. Aloe pravá má však mezi nimi výjimečné místo. Už ve starověku byla hojně používána v Egyptě, ale také v indickém a čínském lidovém léčitelství. A po světě se rozšířila tak rychle, že dnes nelze jednoznačně říct, odkud vlastně pochází původně. Zatímco někteří tipují právě nilský veletok, jiný ji řadí do Jemenu, kde lze dodnes nalézt její divokou populaci.
Aloe pravá není tak jedinečná, jak si často myslíme
V posledních několika letech doslova dobývá svět. Aloe vera se může pyšnit množstvím pozitivních účinků. A nezáležící na tom, zda ji aplikujeme vnitřně nebo zevně. Ovšem zatímco první varianta patří pouze do rukou odborníků, externí potírání kůže šťávou případně obklady z listů si může vyzkoušet prakticky každý.
Jak si ovšem ověřit, že máte doma skutečně onu pravou aloe vera? Ve skutečnosti to jde jen značně obtížně a nejspíše si k sobě domů budete muset pozvat nějakého botanika. Aloe vera se totiž často zaměňuje s mnohem méně známou ovšem téměř identicky vypadající aloe stromovitou (Aloe arborescens).
V zásadě to ničemu nevadí. Celá řada aloí má mnohé léčivé účinky a Aloe arborescens patří k těm, které se mohou pyšnit opravdu vysokým obsahem účinných látek. Kvalit aloe vera sice nedosahuje, ale zase za nimi ani tolik nezaostává. A co víc. Na okenním parapetu se uplatní ještě o něco lépe.
Nežene se totiž tolik kdo výšky a do šířky, jako právě Aloe vera. Přirůstá pomaleji a o to kompaktněji. Nepotřebuje pro sebe polovinu parapetu, ani vám za chvíli nezabrání otevřít okno. To se ovšem o aloe vera rozhodně říct nedá.
Aloe arborescens používejte stejně jako Aloe vera
Ano, tak jednoduché to je. Nakonec vcelku nezáleží na tom, jakou rostlinu doma máte. Našli jste si způsoby pro léčebné využití aloe? Aplikujte je bez rozdílu na jakoukoli z těch léčivých, kterou máte doma. Zevní použití prakticky není nijak omezeno. Stačí uříznout list a jeho šťávou potřít popáleniny nebo špatně se hojící místa na kůži
A pokud list zbavíte trnů a podélně rozříznete, uplatní se i jako dlouhodobý obklad. Stačí ho přiložit na postižené místo a zafixovat gázou. Na svém míst může zůstat i několik hodin. Pomůže s hojením nejrůznějších ekzémů, kopřivek a samozřejmě i povrchových zraněni. Třeba na nehezké odřeniny od štěrku je aloe přímo zázračná. Jen je předtím nezapomeňte vymýt a zbavit co největšího množství špíny.
To vnitřní užití aloe už co do bezpečnosti tak jednoznačné není. Vaše zažívání na ni totiž nemusí reagovat právě dobře. Příliš silná koncentrace vyvolá silné průjmy, ale mohou se dostavit i křeče apod. V současné době tedy převládá názor, který užívání extraktů z listů aloe vkládá spíše do rukou vyškolených odborníků, kteří při jejich aplikaci vezmou v úvahu i celkový zdravotní stav pacienta.
Aloe vera jako nebezpečný karcinogen?
Ovšem ne všichni vědci s takovýmto vnitřním typem užití aloe souhlasí. Poukazují zejména na látku zvanou emodin. Ta může za určitých okolností působit genotoxicky. Pokud vám toto slovo nic neříká, pak byste měli vědět, že jde o látky, které mají schopnost poškozovat genetickou informaci.
Vzhledem k vysoké toxicitě těchto látek prý není možné stanovit žádný bezpečný denní limit jejich příjmu. Jde také o důvod, proč se vnitřní užívání aloe vera nedoporučuje malým dětem a těhotným a kojícím ženám. Ano, a leckdy se nedoporučuje vůbec. Vědci ani lékaři se v tomto ohledu prozatím neshodnou, takže nejspíše budeme muset vzít v úvahu staré známé heslo – všeho o mírou. A to včetně aloe.
Není aloe jako aloe aneb podrobně studujte obaly produktů
Už jste si nejspíše odvodili, že ne každý vzhledově podobný sukulent s nápisem aloe, na který v květinářství nebo na výstavách narazíte, je právě aloe vera. Ovšem totéž platí i u nejrůznějších kosmetických produktů.
Až příště narazíte na hrdý popisek ve stylu „výtažek z aloe“ nebo „obsahuje aloe“, zbystřete. Aloe vera je pro farmaceutický průmysl tak vzácná, že by její použití na obalu bylo zcela jistě deklarováno jejím plným názvem. Tedy žádné bezejmenné aloe, ale přímo aloe vera.
Máme bohužel tendenci si druhou polovinu názvu domyslet, zvláště, pokud jde o produkt, u něhož přítomnost aloe vera očekáváme. Jde o stejný princip, jako když na charakteristicky vyhlížející stříbrné kostce spatříme třeba nápis Jihočeské. Jihočeské máslo? Ale kdeže, většinou se pod obalem ukrývá jen směska rostlinného tuku.
A „výtažek z aloe“ má efekt zcela totožný. V tomto případě to ovšem tolik nevadí. Takové Aloe arborescens případně další druhy se totiž může také pyšnit velmi vysokým obsahem účinných látek. Výtažek z aloe tedy dostanete a určitě vašemu zdraví prospěje.
Dnes se pěstují opravdu ve velkém. Koneckonců, dočtete se to i latinském synonymu pro název Aloe vera – říká se jí totiž také Aloe barbadensis. A proč? Když se dostalo za moře, byly největší plantáže této rostliny právě na Barbadosu. Dnes se však pěstuje zejména v Africe a Asii. Většina produktů, které nakupujeme, tak má svůj původ právě tady.