Drmek obecný: Bylinka, která je známá od středověku, měla již tehdy dvojí roli. Jednak potlačovala pohlavní pud, a proto se jí také říkalo mnišský pepř, protože ji užívali zejména mniši. Za druhé pomáhala a dodnes pomáhá ženám při ženských nemocech.
Jak bylinka vypadá
Drmek obecný je keř z čeledi hluchavkovité, dorůstá výšky až 4 metry, má dlanitě dělené listy, které jsou velmi aromatické, a kvete od července do srpna drobnými narůžovělými nebo fialovými kvítky. Plodem jsou pak peckovice červenohnědé barvy, které dozrávají v říjnu až listopadu.
Kde bylinka roste
Drmek je původně středozemní bylinka pocházející z jižní Evropy a západní Asie, dnes se však pěstuje jako léčivá nebo okrasná rostlina téměř po celém světě. Potřebuje teplejší stanoviště a dostatek vláhy.
Co se sbírá a proč
Z drmku se sbírají právě plody, a to pro obsah silic (limonen, pinen), flavonoidů a dalších látek, které jsou podobné hormonům, zejména tedy těm ženským.
Na co se používá
Plody drmku pomáhají při premenstruačním syndromu, příliš bolestivé menstruaci, nepravidelném menstruačním cyklu, menopauze, neplodnosti, slouží i jako prevence potratu. Dále je možné jej použít jako podpůrnou léčbu při nachlazení nebo pro léčbu akné.
Jak si uvařit čaj
Čaj se připravuje z jedné lžičky sušených plodů, které se zalijí 250 ml vroucí vody, nechá se 10 minut louhovat, přecedí a pije teplý 2x denně. Může se užívat 2 měsíce, pak byste si měli dát asi 14 dní pauzu. Při přetrvávajících obtížích můžete opět prodloužit kúru na další 2 měsíce.
Kdy se nesmí používat
Drmek se nesmí používat v těhotenství a při kojení!