Drmek obecný

Česky:  

Drmek obecný

Latinsky: 

Vitex agnus-castus

Slovensky:

vitex jahňací

Drmek obecný (Vitex agnus castus) byl používán od starověku jako ženský lék. Jedním z jeho vlastností bylo snížit sexuální touhu, což bylo vhodné pro římské manželky tehdy, byli-li jejich manželé v zahraničí s legiemi. Aromatické listy této byliny se proto kladly na lehátka těchto žen. Během středověku byla tato vlastnost rostliny na sexuální systém využívána také v klášterech – drmek se zde používal jako koření, proto se mu říká také „klášterní pepř“ nebo také „mnišský pepř“.

Léčivé účinky

Drmek obecný, Autor: Kempei, GFDL,Creative Commons Attribution ShareAlike 2.1 Japan License Česky: Drmek obecný, Latinsky: Vitex agnus-castus, Slovensky: vitex jahňací
  • Pomáhá odstraňovat akné, vznikající v souvislosti s menstruačním cyklem.
  • Léčí amenorrhoeu (vynechání menstruace u pohlavně zralých žen).
  • Léčí katarální zánět (zánět sliznic v jedné z dýchacích cest nebo dutin těla).
  • Působí jako prevence proti průjmu.
  • Odstraňuje menstruační potíže (silná menstruace a příznaky spojené s ní – proto je vhodný taktéž při menopauze).
  • Používá se při kolikách, dyspepsii, endometrióze a ženské neplodnosti.
  • Snižuje horečku, bolest hlavy, nevolnost.
  • Působí jako prevence proti hemeroidům.

Použití a přípravky

Tradičně byl drmek využívám jako důležitý prostředek pro kontrolu a regulaci ženského reprodukčního systému. Dlouho se taktéž používal k regulaci menstruace a léčbě nejrůznějších menstruačních potíží, jako je: chybějící menstruace, bolestivá menstruace, akné vznikající při menstruaci, menopauzální problémy a další.

Hippocrates, Dioscorides a Theophrastus uvádějí použití agnus castus pro širokou škálu podmínek, včetně krvácení po porodu, a také pomáhají při “průběhu porodu”. Taktéž se tato rostlinka přidávala do sedavých lázní pro nejrůznější nemoci dělohy.

Kvůli neporušené bylinné kultuře v Německu a dalších částech Evropy, neztratil drmek svou popularitu. Ve skutečnosti zůstává pravděpodobně nejčastěji používanou rostlinou pro regulaci hormonů a zmírnění menstruačních potíží a je považována za nejlepší bylinu pro onemocnění, jako jsou fibroidní cysty dělohy a endometrióza.

Drmek obecný nebyl pro své terapeutické účinky významně zkoumán. Předběžná vyšetření však skutečně prokazují přítomnost sloučenin, které jsou schopné upravit produkci ženských hormonů. Studie ukázaly, že extrakty z této rostliny mohou stimulovat uvolňování luteinizačního hormonu a inhibovat uvolňování folikuly stimulujícího hormonu. To naznačuje, že těkavý olej má účinek podobný progesteronu. Jeho přínos vychází z jeho působení na hypofýzu zvláště na produkci luteinizačního hormonu. To zvyšuje produkci progesteronu a pomáhá regulovat ženský cyklus. Drmek může také regulovat sekreci prolaktinu. Schopnost snížit nadměrné hladiny prolaktinu může být přínosem pro neplodné ženy.

S důrazem na dlouhodobé vyvážení ženského hormonálního systému není drmek obecný rychle působící bylinkou. V případě premenstruačního syndromu může být přípravek z této rostliny používán nepřetržitě po dobu čtyř až šesti měsíců. Ženy s amenoreou a neplodností mohou užívat drmek dvanáct až osmnáct měsíců, pokud během léčby nedojde k těhotenství.

O drmku

Drmek obecný (Vitex agnus castus) dorůstá výšky až 6 metrů, jedná se o dřevnatou rostlinu – strom nebo keř. Pochází ze Středomoří, ale nachází se také v dalších teplých oblastech, jako je Malá Asie nebo Kavkaz. Listy této rostliny se skládají z 5-7 lístků až 10 cm dlouhých. Z rostliny se využívají jak tyto listy, tak také plody a semena.

Vedlejší efekty

Nežádoucí účinky používání drmku jsou vzácné. Malá gastrointestinální porucha a mírná kožní vyrážka se svěděním byly hlášeny u méně než 2 % žen sledovaných při užívání přípravku z této rostliny. Nedoporučuje se užívat během těhotenství.