Drmek obecný

Česky:  

Drmek obecný

Latinsky: 

Vitex agnus-castus

Slovensky:

vitex jahňací

Drmek obecný (Vitex agnus castus) byl používán od starověku jako ženský lék. Jedním z jeho vlastností bylo snížit sexuální touhu, což bylo vhodné pro římské manželky tehdy, byli-li jejich manželé v zahraničí s legiemi. Aromatické listy této byliny se proto kladly na lehátka těchto žen. Během středověku byla tato vlastnost rostliny na sexuální systém využívána také v klášterech – drmek se zde používal jako koření, proto se mu říká také „klášterní pepř“ nebo také „mnišský pepř“.

Léčivé účinky

Drmek obecný, Autor: Kempei, GFDL,Creative Commons Attribution ShareAlike 2.1 Japan License Česky: Drmek obecný, Latinsky: Vitex agnus-castus, Slovensky: vitex jahňací
  • Pomáhá odstraňovat akné, vznikající v souvislosti s menstruačním cyklem.
  • Léčí amenoreu (vynechání menstruace u pohlavně zralých žen).
  • Léčí katarální zánět (zánět sliznic v jedné z dýchacích cest nebo dutin těla).
  • Působí jako prevence proti průjmu.
  • Odstraňuje menstruační potíže (silná menstruace a příznaky spojené s ní – proto je vhodný taktéž při menopauze).
  • Používá se při kolikách, dyspepsii, endometrióze a ženské neplodnosti.
  • Snižuje horečku, bolest hlavy, nevolnost.
  • Působí jako prevence proti hemeroidům.

Použití a přípravky

Tradičně byl drmek využíván jako důležitý prostředek pro kontrolu a regulaci ženského reprodukčního systému. Dlouho se taktéž používal k regulaci menstruace a léčbě nejrůznějších menstruačních potíží, jako je: chybějící menstruace, bolestivá menstruace, akné vznikající při menstruaci, menopauzální problémy a další.

Hippocrates, Dioscorides a Theophrastus uvádějí použití agnus castus pro širokou škálu podmínek, včetně krvácení po porodu, a také pomáhají při „průběhu porodu“. Taktéž se tato rostlinka přidávala do sedavých lázní pro nejrůznější nemoci dělohy.

Kvůli neporušené bylinné kultuře v Německu a dalších částech Evropy, neztratil drmek svou popularitu. Ve skutečnosti zůstává pravděpodobně nejčastěji používanou rostlinou pro regulaci hormonů a zmírnění menstruačních potíží a je považována za nejlepší bylinu pro onemocnění, jako jsou fibroidní cysty dělohy a endometrióza.

Drmek obecný nebyl pro své terapeutické účinky významně zkoumán. Předběžná vyšetření však skutečně prokazují přítomnost sloučenin, které jsou schopné upravit produkci ženských hormonů. Studie ukázaly, že extrakty z této rostliny mohou stimulovat uvolňování luteinizačního hormonu a inhibovat uvolňování folikuly stimulujícího hormonu. To naznačuje, že těkavý olej má účinek podobný progesteronu. Jeho přínos vychází z jeho působení na hypofýzu zvláště na produkci luteinizačního hormonu. To zvyšuje produkci progesteronu a pomáhá regulovat ženský cyklus. Drmek může také regulovat sekreci prolaktinu. Schopnost snížit nadměrné hladiny prolaktinu může být přínosem pro neplodné ženy.

S důrazem na dlouhodobé vyvážení ženského hormonálního systému není drmek obecný rychle působící bylinkou. V případě premenstruačního syndromu může být přípravek z této rostliny používán nepřetržitě po dobu čtyř až šesti měsíců. Ženy s amenoreou a neplodností mohou užívat drmek dvanáct až osmnáct měsíců, pokud během léčby nedojde k těhotenství.

Čaj z drmku:

Vezmeme jednu polévkovou lžíci sušených plodů a povaříme je 3 – 5 minut v přibližně 250 ml vody. Po dosažení bodu varu plamen utlumíme a necháme jen zvolna vařit. Slijeme a vypijeme – nejlépe ještě teplé. Užíváme alespoň po dobu tří měsíců. V době menstruace se čaj z drmku obvykle vysazuje.

Kontraindikace:

Vzhledem k silnému vlivu drmku obecného na metabolismus pohlavních hormonů by neměl být používán během těhotenství nebo během kojení, ani během indukce těhotenství in vitro.

Drmek by neměl být používán při nemocech jako je endometrióza a rakovina dělohy, vaječníků nebo prsou. Nepoužívejte drmek spolu s antikoncepčními prostředky, léky obsahujícími estrogen a jeho deriváty, léky užívanými při Parkinsonově nemoci a antipsychotiky a dalšími látkami, které ovlivňují hladinu dopaminu v těle. Opatrnost je doporučována u osob trpících anémií.

O drmku

Drmek obecný (Vitex agnus castus) dorůstá výšky až 6 metrů, jedná se o dřevnatou rostlinu – strom nebo keř. Pochází ze Středomoří, ale nachází se také v dalších teplých oblastech, jako je Malá Asie nebo Kavkaz. Listy této rostliny se skládají z 5-7 lístků až 10 cm dlouhých. Z rostliny se využívají jak tyto listy, tak také plody a semena.

Vedlejší efekty

Nežádoucí účinky používání drmku jsou vzácné. Malá gastrointestinální porucha a mírná kožní vyrážka se svěděním byly hlášeny u méně než 2 % žen sledovaných při užívání přípravku z této rostliny. Nedoporučuje se užívat během těhotenství.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty