Domácí tymiánová mast

  Tymiánová mast nám pomůže při mnoha nemocech a potížích a přitom její domácí výroba není vůbec složitá. Navíc nás domácí mast vyjde mnohdy levněji než kupovaná a ještě máme jistotu ohledně toho, jaké suroviny jsme do ní použili. Samozřejmě nejlepší je zpracovávat tymián z vlastní zahrádky.

Co budeme při výrobě masti potřebovat

Na domácí tymiánovou mast si připravíme: – 80 ml oleje z hroznových semínek (popř. i jiného kvalitního, zastudena lisovaného oleje), – 30 g lanolinu (přírodní olej z ovčí vlny), – 10 g včelího vosku, – 80 ml tymiánového nálevu, – 5 kapek tymiánové silice. Tymiánový nálev vytvoříme tak, že lžíci čerstvého tymiánu zalijeme sklenicí vroucí vody a necháme 10–15 minut louhovat. Poté přecedíme a do dalšího zpracování používáme teplý (můžeme jej i znovu zahřát).

Jak postupovat při výrobě samotné masti

Ve vodní lázni v menším hrnci postupně pomalu rozpustíme olej, lanolin a včelí vosk, až nám vznikne čirá průhledná tekutina. Do této tekutiny doléváme za neustálého míchání teplý tymiánový nálev. Jakmile tekutina začne houstnout, přidáme tymiánovou silici. Ještě teplou mast plníme do kelímků a necháme vychladnout. Popíšeme datem a názvem a uchováváme na chladném a tmavém místě. Tymiánová mast vydrží minimálně rok, než si opět připravíme novou.

Tymiánová mast a její použití

Použití je různorodé a podle druhu se také určuje místo, kam mast mažeme. Při chřipce, nachlazení či rýmě mažeme mast pod nos nebo můžeme namazat hrudník. Při problémech s trávením masírujeme krouživými pohyby ve směru hodinových ručiček břicho (je to vhodný prostředek i při bolestech bříška u kojenců). Při bolestech svalů a kloubů mažeme postižené místo. A pokud nás bolí hlava nebo jsme ve stresu, je dobré mastičkou masírovat spánky. bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here