Léčba devětsilem. Víte, jaké má léčivé účinky?

devetsil lekarsky

Devětsilu se už před dávnými lety přisuzovala léčivá moc v boji s morovými epidemiemi. Nejčastěji devětsil najdeme na březích řek a potoků nebo v příkopech na okraji lesů, všude, kde je vlhko.

U devětsilu se užívají květy, listy i kořeny, nejúčinnější jsou ale kořeny. Sušený kořen můžete koupit i v obchodech s bylinkami.

Všechny tři části byliny jsou léčivé, obsahují silice, hořčiny, třísloviny, minerální soli a další prospěšné látky. Účinný je například při tišení dráždivého kašle, při srážení horečky, při odřeninách, výronech a křečových žilách. Má protirevmatické a močopudné vlastnosti, pomáhá při léčbě trávicího ústrojí – při křečích, zácpě a potížích se žlučníkem. Jako čaj pomáhá také při bolestivé menstruaci, při epilepsii, střevních parazitech a dokáže čistit krev – obecně je schopen rychle očistit organismus od škodlivých látek.

Čaj z devětsilu

Budete potřebovat:

  • 1 čajovou lžičku sekaného oddenku nebo listů
  • 250 ml horké vody

Ke sběru oddenku je nejlepší časné jaro, ještě před rozkvětem bylinky. Sušení by mělo být rychlé, nikdy však na přímém slunci.

Bylinku stačí zalít horkou vodou a nechat 20 minut louhovat. Doporučuje se pít 3 šálky čaje denně.

Nevýhodou devětsilu je jeho výrazný pach, který může někomu vadit. V tom případě lze devětsil používat ve směsi s jinou bylinkou nebo jako součást vína či medu. Můžete například rozmíchat 1 a ½ gramu prášku z oddenku ve 100 mililitrech bílého vína a popíjet 2 x denně.

Hojivý obklad

Snadnou a rychlou pomoc přináší devětsil na vymknutý kotník nebo odřené nohy z výletu.

Šťavnaté a dostatečně velké listy umyjte, osušte a naklepejte paličkou na maso. Poté je přiložte na bolavé místo, překryjte igelitem a obvažte. Obklad nechejte působit několik hodin nebo přes noc a léčbu několikrát zopakujte, vždy však s novými listy.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here