Dangšen: Zvyšuje odolnost organismu, vitalitu a funguje jako afrodisiakum

dangsen rostlina

Dangšen je liána, která dorůstá 2 – 3m. V našich zahrádkách ji příliš často neuvidíme. Má mnoho pozitivních účinků na naše zdraví, zejména posiluje organismus při vyčerpání a únavě, příznivě ovlivňuje krvetvorbu a využívá se i jako afrodisiakum.

Pazvonek dangšen či pazvonek chloupkatý (Codonopsis pilosula) se řadí do čeledi zvonkovitých. Je to vytrvalá liána, která dorůstá výšky 2-3 m. Kořen dangšenu je vzhledově i vůní podobný ženšenu, je masitý a mrkvovitý. Jeho domovinou je Čína, Japonsko, Indie a jihovýchodní Asie. Stonek má chloupky a je fialový, listy jsou oválné a zašpičatělé. Květy mají zvonkovitý tvar, barvu světle zelenou s fialovými skvrnkami uvnitř. Plodem je tobolka, která obsahuje velké množství lesklých semen.

dangsen

Dangšen lze pěstovat i u nás

I v našich klimatických podmínkách si lze bylinu vypěstovat. Počátkem dubna lze semena vysévat do vytápěného skleníku, v polovině května i do volné půdy. Bude se mu dařit na slunném stanovišti i v polostínu. Půda by měla být dostatečně propustná a výživná. Počátkem a koncem vegetace mu škodí přílišné vlhko. Prvním rokem nedorůstá do velké výšky, až druhým rokem mu připravíme oporu, po které se bude pnout.

Kdy a jak sklízet

Sklízí se kořeny, ty obsahují nejvíce účinných látek, a to koncem září, počátkem října. Kořeny se dají sklízet už v prvním roce. Nejvíce výnosu má třetím rokem. Využívá se i nať. Užívá se ve formě tinktury i čaje.

 Jak působí na naše zdraví

  • posiluje organismus, využívá se při vyčerpání a chronické únavě
  • výrazně ovlivňuje astma a horečnaté stavy
  • prohlubuje spánek
  • zvyšuje krevní tlak
  • povzbuzuje krevní oběh
  • využívá se jako afrodisiakum
  • zvyšuje obranyschopnost organismu
  • zlepšuje trávení
  • využívá se při zánětech střev a ledvin
  • zvyšuje počet červených krvinek

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here