Když se řekne čištění matrace, vybavíme si pravděpodobně velmi dlouhý a náročný proces, končící úplným vyčerpáním všech zúčastněných. Světlo na konci tunelu obvykle poskytuje jen drahá technika a draze zaplacené služby profesionálů.
Klíčem ke správné údržbě matrací je však pravidelnost. Nezabere nám poté skoro žádný čas, a navíc získáme jistotu, že spíme v opravdu dokonale hygienicky čistém prostředí, které kvalitu našeho každodenního odpočinku dokáže tím správným způsobem podpořit.
Když převlékáte povlečení, vyčistěte také matrace
Ano, tak jednoduché to je. Lůžkoviny bychom měli měnit každé dva týdny, pokud chceme zabránit množení roztočů a dalších nežádoucích návštěvníků ložnice. Takže pokud to neděláte, měli byste začít. I tři týdny jsou času od času únosné (zvláště nespíte-li ve své posteli každý den), ale delší intervaly rozhodně doporučit nelze.
Takže jakmile budete mít vysvlečeno, vezměte si k ruce vysavač. V šuplíku zapátrejte také po speciálním nástavci na textilie a čalounění a můžete začít. Matraci důkladně vysajte od jednoho rohu ke druhému. Speciální pozornost věnujte všem záhybům a prošíváním, v nichž se prach a další nečistoty drží nejraději. Během každého druhého vysávání také matraci otočte a vezměte to tzv. z gruntu.
Měli byste vědět: matrace je vhodné otáčet přibližně každé tři měsíce. Nedojde tak k jejich rychlému proležení. Ne vždy je tedy nutné nechat matraci otočenou, naopak.
Jakmile vysavač vypnete, zbývá ještě vyhnat z matrace všechny nežádoucí hosty. K tomu vám pomohou éterické oleje s dezinfekčním účinkem. Do ložnice se nejlépe hodí rozmarýn, eukalyptus, tymián nebo levandule. Pomohou vám zkrotit nežádoucí faunu a zároveň vám přinesou nádherné sny.
Stačí je jen jemně nastříkat na matraci a nechat pár minut zaschnout. Poté matraci povlečte jako obvykle a užívejte si perfektní čistoty.
Hodit se bude i jedlá soda
Jednou za čas je však nutné matraci vyčistit lépe. Doporučujeme jednou za čtvrtletí, pokud tedy vy nebo členové vaší domácnosti netrpíte alergiemi. Ale není nutné sjednávat si domů profesionála ani utrácet za drahé přípravky, určené k čištění čalounění. Postačí vám mnohem obyčejnější věc – jedlá soda z kuchyně.
Tu jednoduše rozsypte na matraci. Stačí tenká vrstva. Poté si vezměte suchý kartáč a pečlivě ji vpracujte do matrace. Působí jako čistič na koberce. Zapadne mezi vlákna a nasaje do sebe veškerou vlhkost, mastnotu a špínu. Dopřejte jí proto čas nechte jí působit alespoň půl hodiny.
Pokud se ovšem do čištění matrace pouštíte po dlouhé době poprvé, klidně ji nechte působit i 12 hodin nebo více. A co si s ní počít pak? Jednoduše ji vyluxujte, opravdu na tom nic není. Na závěr opět ošetřete matraci éterickými oleji a máte hotovo.
Když najdete na matraci skvrny
Nejrůznější fleky mohou být doslova semeništěm mnoha škodlivých bakterií. A obzvláště to platí pro ty od moči nebo krve. Jejich čištění je už trochu pracnější. Určitě však na něj nezapomínejte. Na skvrny od krve si vezměte studenou vodu. Teplou byste krev nanejvýš srazili a umožnili jí proniknout hlouběji do vláken.
Jestliže voda samotná nepomůže, utvořte pastu ze sody, prostředku na mytí nádobí a peroxidu vodíku. Tu opatrně aplikujte na skvrnu a nechte zaschnout. Seškrábněte a zbytek dočistěte ťupkováním za pomoci hadříku, napuštěného peroxidem.
Stejná látka si poradí i se skvrnami od moči. Pamatujete si však, že ty se lépe čistí za mokra. Pokud je necháte zaschnout, připravte se na galeje, trvající leckdy desítky minut. A bohužel ne vždy jsou úplně úspěšné…