Čistec lesní – urychluje hojení ran, působí antibakteriálně

cistec

Čistec lesní je nenápadná bylinka, která má podobné aroma jako šeřík. Na procházce přírodou se s ní můžete setkat poměrně často. Většina z nás ji bez povšimnutí míjí, ale má několik léčivých účinků.

Čistec lesní (Stachys sylvatica) se řadí do čeledi hluchavkovitých. Dorůstá výšky 30 – 100 cm. Je to vytrvalá bylina, která kvete v červnu až září. Najdeme ho v lese nebo na okrajích lesů, na loukách a pastvinách. Vyhledává vlhká a živná místa. Listy má vejčitě srdčité, měkce chlupaté. Lodyha je jednoduchá i větvená. Květy jsou 12 – 15 mm dlouhé, vínově červené. Na dolním pysku květu je kresba, je také delší než horní pysk. Plodem je tvrdka.

V latině znamená Stachysklas a sylvatica – kde rostlinu najdeme – v lese.

Jaké má účinky na naše zdravícistec rostlina

 • posiluje činnost srdce
 • má antiseptické a antibakteriální účinky
 • užívá se při únavě a nevýkonnosti
 • zastavuje krvácení díky obsahu stachydrinu v bylině
 • snižuje krevní tlak
 • zmírňuje bolestivou menstruaci
 • éterický olej čistce detoxikuje a zvyšuje schopnost odstraňovat produkty metabolismu
 • pomáhá při potížích s prostatou
 • podporuje hojení ran
 • pomáhá odstraňovat migrény
 • diuretické účinky

Bylina se sbírá v době květu a suší se ve stínu nebo při 400C.

Čaj

1 lžička sušeného čistce se přelije 250 ml horké vody. Nechá se 7 – 10 minut vyluhovat.

Odvar pro hojení ran

Dáme do hrnce 3 hrsti sušeného čistce a zalijeme 3l vody. Necháme 5 minut povařit a následně ještě 15 minut nechat vyluhovat. Scedíme a omýváme rány.

Obklad na rány

Na ránu se dá přiložit i čerstvý list.

Bylinka proti uhranutí

Dříve lidé věřili, že čistec lesní je účinná bylina proti uhranutí a uřknutí. Dokázal prý odrazit zaklínadlo a pomluvy. Byla i prostředkem, jak se zbavit prokletí, stačilo se vykoupat ve výluhu nebo se nadýchat jejího kouře.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here