Cist krétský – bylinka s mnohostranným využitím

cist kretsky

Cist krétský je stálezelený, nízký a hustý keř, který roste nejhojněji na Krétě a Kypru. Bylinka se využívala nejen pro její léčebné účinky, ale i v kosmetice, potravinářství, ale i jako vykuřovadlo při posvátných obřadech.

Cist krétský (Cistus creticus) je bohatě větvený keř, známý také jako skalní růže. Původem je z jižní Evropy a severní Afriky, v mnoha částech Řecka roste divoce, nejhojněji na Krétě a Kypru. Keř dorůstá výšky 30 cm – 150 cm. Listy má na okrajích zvlněné a lehce svraštělé. Květ má růžovo – fialovou barvu. Květy mají velmi malou životnost, ale cist krétský vše vynahrazuje bohatou násadou květů.

Lepkavé stonky vylučují vonnou pryskyřici, zvanou labdanum (ladanum). Je to olejovitá, tmavě hnědá a aromatická tekutina. Ta je využívána v kosmetice, potravinářství i lékařství.

Potravinářstvícist kretsky kvet

Ladanum a jeho aromatických vlastností se využívá při výrobě cukrovinek, žvýkaček a pečiva.

Kosmetika

Vonná pryskyřice bývá součástí balzámů po holení, pleťových krémů, esenciálních olejů. Kromě svého aroma má omlazující a zpevňující účinek, což je využíváno v anti – aging přípravcích. Dále má dezinfekční a protizánětlivé účinky. Aromatických vlastností se využívá při výrobě parfémů a mýdel.

Účinky na zdraví

Rostlina je bohatá na polyfenoly. Ty působí jako antioxidanty, které pomáhají tělu zbavit se volných radikálů. Má protizánětlivé, antiseptické a protiplísňové vlastnosti. Bylina je doporučována jako doplňková terapie při léčbě zánětů horních cest dýchacích a při léčbě chlamydiových infekcí. Také se využíval k omývání ran, zánětů a jizev.

Pravidelné pití čaje se doporučuje v období chřipkových onemocnění. Nálev se také pije při zažívacích potížích.

V tradiční čínské medicíně cist krétský ovlivňuje energetické dráhy sleziny, tlustého střeva, plic a perikardu.

Pro podporu imunitního systému se doporučuje vypít jeden šálek denně.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here