Chytré květináče nejen pro domácí pěstování bylinek

kvetinac
Zdroj foto: Electro World

V dnešní době známe chytré telefony, chytrou domácnost, ale chytré květináče? Možná donedávna jen zbožné přání mnoha žen i mužů, kteří mají sice květiny rádi, ale sem tam je zapomenou zalít, nebo je naopak přelijí, nevědí, jestli je postavit na přímé slunce, či do stínu, kdy měnit zeminu… A pak jsou zde také ti, kteří by doma v bytě rádi pěstovali bylinky do kuchyně. Všechno tohle už dnes není problém.

Chytré zahrádky – historie a budoucnost

Novinkou poslední doby jsou chytré květináče, resp. chytré zahrádky, pokud bychom chtěli původní termín „smart garden“ přeložit doslova. Pomáhají reagovat automaticky pomocí nejrůznějších měřicích technologií na rozdílné potřeby každé rostliny a regulovat světlo nebo zálivku.

Nejde o zas tak úplnou novinku, protože samostatné samozavlažovací květináče bez technologií už známe, a také ve velkých zahradnictvích a farmách se počítače a elektronická zařízení využívají pro vylepšené pěstování rostlin již několik desítek let. V poslední době se však objevily i malé, elektronické květináče, určené pro pěstování rostlin a bylin v bytech.

V asijských zemích šli dokonce ještě dál a nabízejí chytré květináče jako v podstatě hračku, která se chová jako virtuální mazlíček – jejich chytré květináče zobrazují emotikony, jimiž květináč dává najevo náladu rostliny, k dispozici jsou i mobilní aplikace, které umožňují přesně vyladit nároky květiny.

Konstrukce chytrých květináčů

Přesná konstrukce jednotlivých chytrých květináčů se samozřejmě v různých detailech liší, ale obecně nabízejí vlastní světelný systém, který poskytuje spektrum potřebné pro fotosyntézu, kapsle s živinami, zeminou či antioxidanty a samostatný zavlažovací systém (nejde tedy o hydroponické pěstování).

Truhlík má délku podle toho, kolik květin či bylin v něm lze pěstovat. Některé produkty tento počet prozrazují svým číselným označením v samotném názvu. Tělo truhlíku je z plastu a tvoří jej samozavlažovací systém s indikátorem hladiny vody. Sem se vkládají kelímky nebo kapsle, podobně jako je tomu u kávovarů na kapsle. Ty obsahují směs zeminy a výživných látek, z nichž pak rostliny berou při růstu sílu. Jiné chytré květináče pak vyžívají hydroponické pěstování.

Buď z boční strany truhlíku vede LED lampa, která se nad rostlinami láme do pravého úhlu, nebo je vedena středem. Lampa má zabudovaný časovač a dá se nastavovat podle aktuálního vzrůstu rostlin.

Produktové tipy

Pokud si chcete udělat přehled, z čeho lze vybírat, pak se podívejte na stránky Electroworldu, kde je široký výběr chytrých zahrádek a květináčů pro různé potřeby a samozřejmě různě vybavené. Ceny se pohybují kolem 3 až 7 tisíc.

Plantui 6 Smart Garden

Z Finska k nám přicestoval inteligentní květináč Plantui 6 Smart Garden, který funguje na hydroponickém základu, kdy živiny rostlinám dodává obohacená voda (objem nádržky činí 3 litry). Vzhledem připomíná kulatou, šedou lampičku. Nabízí možnost vypěstovat až šest druhů zeleniny nebo rostlin naráz. K dispozici je i mobilní aplikace pro kontrolu celého procesu růstu i množství světla a zálivky.

pestovani
Zdroj foto: Electro World

Světlo zajišťuje osmnáct LED zářivek, které lze na noc vypnout, automatické zavlažování probíhá jednou až sedmkrát denně podle potřeb a vývinu rostlin. Výška lampičky se pohybuje od 21 cm (klíčení), přes 30 cm (růst) až po 37 cm. Příkon zařízení je 9 W, spotřeba energie ročně 60 kWh, hlučnost velmi nízká – 50 dB.

Véritable® SMART chytrý květináč

Inteligentní květináč francouzského výrobce dovoluje pěstovat čtyři různé rostliny současně. Primárně jsou dodávány bazalka, petržel, pažitka a tymián, ale je možné si vybrat z nabídky dalších zhruba 50 přírodních náplní LINGOT®. Kompaktní řešení umožňuje umístit zahrádku kamkoliv do malých prostor, a dokonce i do místností bez oken, nebo naopak na přímé sluneční světlo.

pestovani v kvetinaci
Zdroj foto: Electro World

Květináč má dvě nastavitelná LED tělesa s technologií Adapt’light™, která upravují sílu světla podle toho, jak je osvětlená místnost. Osvětlení je řízené automaticky (16 hodin svítí, 8 hodin je vypnuto). Dále nabízí automatické zavlažování, kdy stačí pouze každé 3 týdny doplnit vodu do 2 litrové nádržky – uživatele upozorní na docházející vodu blikající modrá dioda.

Tregren T6 Kitchen Garden Black

Další finská společnost nabízí chytrou zahrádku Tregren T6 Kitchen Garden Black, která pojme až dvanáct rostlin (bylinky, hlávkový salát, chilli, rajčata, jahody, orchideje atd.), u nichž je dokonce zaručen třikrát rychlejší růst. Svými rozměry je vhodná do malých a středních domácností.

bylinky
Zdroj foto: Electro World

Dá se ovládat přes mobilní aplikaci Tregren Smart Gardener, která rovněž sama nastaví optimální podmínky – automaticky řídí světlo, zalévání a živiny a připomene docházející vodu nebo živiny. Databáze aplikace obsahuje přes 40 rostlin a neustále se rozšiřuje.

Jak si je snadno pořídit?

Kromě květináčů najdete na e-shopu i příslušenství, jako jsou semínka rostlin, nástavce, zásobníky či drobné zahradní nářadí na úpravu a sklizeň. Všechny objednávky pak Electro World připraví k odběru na 19 prodejnách nebo doručí kurýrem až do domu během 2–3 dnů od objednávky. Nákup z domova je jednoduchou záležitostí a zakoupené zboží lze vrátit do 14 dnů v kterékoliv prodejně, případně zaslat poštou, samozřejmě nepoužité. Stejně tak lze zboží bezproblémově reklamovat.

V případě vlastnictví Věrnostní karty Electro World, lze ušetřit hned dvakrát. Za prvé vybrané zboží je možné nakoupit za speciální nižší ceny, a za druhé za každou transakci dostane zákazník procenta zpět jako příspěvek na další nákup. Stačí vyplnit krátký formulář a můžete nakupovat výhodněji už teď. Že se to vyplatí, tak o tom svědčí přes půl milionu zákazníků. Síť Electro World se nyní zdvojnásobila a po převzetí K+B Expert nabízí možnost vyzvednutí na 39 prodejnách po celé ČR.

———-Komerční článek———-

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here