Chrpa není jen jedna, o to více překvapí

chrpa kvet
Zdroj foto: Ivar Leidus, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Chrpa: Možná si vybavíte léčivku chrpu modrou, ale vězte, že chrp je až 700 druhů, z nichž nejméně 20 můžete běžně potkat i v naší přírodě. Kromě toho si některé chrpy můžete pěstovat i v zahrádce, abyste lépe využili jejich léčivé a medonosné účinky.

Chrpa

Chrpa je rod rostlin z čeledi hvězdnicovitých, která se vyskytuje zejména v Evropě, Středomoří a jihozápadní Asii. Zajímavostí je, že rod je velmi neustálen ve svých znacích a chrpy se neustále dále kříží, takže k nějakému ustálení nejspíš nikdy nedojde.

chrpa modra
Zdroj foto. es.wikipedia.org                          Chrpa modrá

Chrpa modrá

Nejznámější chrpou je určitě chrpa modrá, která roste zejména na okrajích polí a na loukách, má modré květy (které jsou podobné čekance), a mezi její léčivé vlastnosti patří zejména následující: pomáhá při nemocích očí – záněty, přecitlivělost na světlo, zánět spojivek; dále pomáhá zevně i při nemocech v dutině ústní – záněty, stomatitida, paradentóza; vnitřně se pak používá zejména při anorexii, zánětech, detoxikaci, čistí krev a léčí ledviny.

chrpa lucni
Zdroj foto: ca.wikipedia.org                            Chrpa luční

Chrpa luční

Vytrvalá bylinka s fialovými květy (vzácněji se můžete setkat i s bílými) roste především na loukách, je velmi medonosná, opylují ji včely, motýli i čmeláci. Pokud květy nejsou náhodou opyleny hmyzem, pak se dokážou opylit i samosprašně.

chrpa latnata
Zdroj foto: Fritz Geller-Grimm, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons                Chrpa latnatá

Chrpa latnatá

Asi nejvyšší u nás se vyskytující chrpou je chrpa latnatá, která dorůstá až 1 m, má rozvětvenou lodyhu, fialové květy, miluje teplo a světlo, a tak ji najdete nejspíše na náspech, skalách, sutích, lomech nebo pískovnách. Rozmnožuje se pouze semeny, která mají velmi dobrou klíčivost, již si uchovávají až 7 let.

chrpa horska
Zdroj foto. Fritz Geller-Grimm, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons                      Chrpa horská

Chrpa horská

Jak již název napovídá, roste zejména na horách. Typická je pro Alpy, u nás se vyskytuje na Šumavě a v Novohradských horách. Má tmavě modré květy. Je chráněná. Ale její semena nebo rostlinky si můžete koupit v zahradnictví a pěstovat ji jako okrasnou – v oblastech, které se k tomu hodí.

chrpa chlumni
Zdroj foto: Franz Xaver, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons                  Chrpa chlumní  

Chrpa chlumní 

Tato chrpa je naopak velmi teplomilnou rostlinou vyskytující se převážně ve Středomoří. U nás roste v teplých oblastech ve středních Čechách nebo na jižní Moravě. Kvete načervenalými nebo fialovými květy. Je silně ohroženým druhem.

Zdroje: www.wikipedia.org, www.bylinkyprovsechny.cz

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here