S chilli proti celulitidě aneb jak na účinnou masáž

pevne telo
Zdroj foto: envato

Chilli na celulitidu: Obvykle si ji spojujeme s tzv. pomerančovou kůží na stehnech. A zdaleka nejde jen o záležitost silnější postavy, potrápit dokáže i štíhlé ženy. A co je horší – nejde jen o kosmetický problém, celulitida může zanechat následky i na vašem zdraví.

Matka příroda nám naštěstí nabízí dostatek prostředků, které nám umožní s tímto zákeřným nepřítelem bojovat. Známá je skořice nebo chilli papričky. A právě těm druhým se dnes budeme věnovat. Vyrobit si domácí chilli masážní olej totiž není těžké a pokud jeho aplikaci skloubíte se správnými masážním technikami, můžete dát své celulitidě brzy sbohem.

Co je to vlastně celulitida?

A proč na ni neplatí běžné hubnoucí metody? Abychom si mohli odpovědět na druhou otázku, musíme si dobře probrat tu první. Nejde totiž jen o obyčejný tukový polštář, k jehož vzniku přispěla nezdravá strava a nevyhovující životní styl. Její původ je nutné hledat mnohem spíše v nesprávně fungujícím lymfatickém systému.

Tukové hrudky, zadržující velké množství vody, se totiž objevují v horní vrstvě podkoží – tedy právě tam, kam ústí lymfatické cévy. Pokud naše přirozená drenáž nefunguje správně, pak se cirkulace tekutin a dalších látek v podkoží zpomaluje, začne se tu hromadit voda (samozřejmě v mezibuněčném prostoru) a dochází právě ke vzniku celulitidy.

Na tento problém trpí více ženy než muži. Mají totiž až dvakrát více tukových buněk. A navíc jejich vazivová vlákna vedou svisle, takže jsou mnohem náchylnější k „nepravidelnému plnění“. To mužům s jejich síťovitým uspořádáním vaziva nic podobného nehrozí. Mají-li celulitidu, pak pouze tam, kde trvale funkci vaziva narušuje kontakt s jiným předměty – typicky např. s opaskem od kalhot.

Celulitida a její stupně

A ještě jednu malou informaci bychom si měli prozradit. Celulitida má celkem 4 stupně. Zatímco ten první je téměř neviditelný a nepředstavuje pro náš organismus žádné nebezpečí, čtvrtý stupeň je již neléčitelný. Znamená trvalé poškození lymfatického systému i kůže v postižených místech. A jak poznat, které stádium platí právě pro vás?

  • stupeň celulitidy není na první pohled vidět. Pomerančová kůže vystoupí jen v případě, že ji stisknete mezi prsty. Jde vlastně o počáteční stádium a správná péče vás této obtíže rychle zbaví.
  • stupeň na sebe upozorní drobnými nerovnostmi, viditelnými i bez stlačení kůže. Nejdříve se objevuje na vnější straně stehen, později se může šířit dál. I tuto fázi lze důkladnou péčí zcela odstranit nebo alespoň zmírnit její projevy.
  • stupeň představuje již větší dolíčky, které jsou vidět v jakékoliv pozici těla. Jde o pokročilé stádium, jež prakticky nelze domácí péčí zcela odstranit. Výrazné zmírnění projevů však možné je.
  • stupeň na těle zanechává opravdu výrazné nerovnosti, prohlubně a dolíky. Již ho nelze zcela vyléčit, spíše jen zmírnit jeho projevy. Což se neobejde bez speciálních lymfatických masáží a drenáží pod profesionálním pohledem.

Celulitida – jak si můžeme pomoci sami

Kroky ke zmírnění či úplnému odstranění celulitidy jsou vlastně tři: odstranění nežádoucí vrstvy podkožního tuku, prokrvení pokožky a posílení pružnosti a pevnosti vazivové tkáně. Důležitý je správně sestavený jídelníček i pravidelný pohyb ( i kdyby mělo jít jen o půlhodinovou procházku každý den). Ovšem při rozproudění lymfy i celkovém prokrvení pokožky pomohou zejména cílené anticelulitidní masáže.

Prohřejte svou pokožku díky chilli

A tady právě přichází ke slovu oblíbená pálivá zelenina. Chilli dokáže krevní oběh stimulovat i ve chvíli, kdy ho „jen“ nanášíme na pokožku. A jeho účinky vydrží i několik hodin. A jak si připravit domácí chilli masážní olej?

Receptů je celá řada a my máme pro vás jeden opravdu jednoduchý. Už za týden budete moci se svou celulitidou účinně bojovat. A jak na přípravu?

chili zelene
Zdroj foto: pixabay

Chilli masážní olej – recept

  • 10 čerstvě utržených chilli papriček
  • 500 ml olivového oleje

Papriky dobře omyjte a zbavte zbytků zelených částí stopky. Pracujete v rukavicích. Zbytek pokrájejte na menší kusy a včetně semínek vložte do mixéru, kde je rozmixujete na jemnou pastu. Tu přeneste do velké sklenice a zalijte olivovým olejem. Dobře promíchejte a uzavřete.

Nechte týden odpočívat v temnu a chladu (resp. stačí, když nebude sklenice stát na přímém slunci). Po týdnu směs přeceďte přes gázu (použít lze i jemné sítko) a budete mít olej okamžitě připravený k použití.

A nemusíte se omezovat jen na anticelulitidní masáže. Poslouží i při ošetření namožených svalů, bolavých kloubů apod. A samozřejmě ho můžete použít i do vaření, třeba jak součást polévek nebo salátů.

Používejte chilli olej správně, pak s celulitidou opravdu zatočí

I když vás překvapí jeho mírná pálivost (pokud se tedy rozhodnete pro jeho použití v kuchyni), stejně doporučujeme brát si na jeho aplikaci rukavice. Pokud se totiž kapsaicin (účinná látka v chilli papričkách) dostane do očí, dokáže vám způsobit i zánět spojivek. A vydrbání rukou mýdlem a kartáčkem nemusí vždy stačit, zvláště pokud máte např. dlouhé nehty.

Anticelulitidní masáže mají v zásadě tři jednoduchá pravidla:

Pravidlo 1. Při jejich provádění se nebojte použít trochu síly – sázejte vždy na pevné a razantní pohyby. Nemělo by vás proto vyděsit, když zůstane kůže po vašem zásahu trochu červená (a to i bez použití chilli).

Pravidlo 2. Hlídejte si také poučku „směrem k srdci“ – pohyby se vždy provádějí zdola nahoru a to bez ohledu na to, jakou část svého těla masírujete.

Pravidlo 3. Při anticelulitidní masáži se snažte vždy o maximální efekt – a to prostřednictvím vhodného masážního základu. Nemusí jít jen o chilli papričky, skvělá je také skořice, pýr plazivý nebo třeba ořešák.

Anticelulitidní masáž podle místa

Trápí vás pomerančová kůže na stehnech, břiše nebo třeba na rukou? Každá část těla si žádá trochu jiný přístup. Odměnou vám však budou rychleji pozorovatelné výsledky.

Anticelulitidní masáž břicha

Provádějte v sedě nebo v leže. Sevřete ruce v pěsti a krouživými pohyby masírujte břicho zleva doprava. A to všude tam, kde se pomerančová kůže vyskytuje. Potom chytněte kůži do štipců a jemně, ale pevně ji tlačte směrem k tříslům.

Anticelulitidní masáž stehen

Tuto masáž lze provést vsedě. Stehno pořádně promasírujte oběma rukama (stlačujte, tiskněte i poklepávejte) po celé ploše. Začínejte vždy od kolene a  pohybujte se směrem dolů k tříslu.

Anticelulitidní masáž hýždí

Tuto masáž je nejlepší provádět vestoje. Položte pravou ruku na pravou hýždi a  krouživým pohybem (vždy proti směru hodinových ručiček ) provádějte masáž. Začněte na straně a pokračujte směrem ke středu těla. Poté se postupně vraťte zpět k bokům.

A jak dlouho by měla taková masáž trvat? Odborníci doporučují alespoň 15 minut, lepší je však dvouintervalová sekvence – 2x denně deset minut. V ideálním případě si jednu masáž dopřejte ihned ráno a druhou navečer, případně oba postupy střídejte (podle toho, jak zaneprázdnění ten den zrovna budete).

Oleje si vezměte do rukou tolik, abyste pokryli celou masírovanou oblast, později už nepřidávejte. Před první masáží vyzkoušejte účinky chilli oleje na malém kousku kůže a pokud se do 24 hodin nedostaví žádná alergická reakce, můžete v jeho aplikaci pokračovat. Zpočátku možná bude těžké vydržet masáž během tak dlouhého intervalu. Jakmile tedy bude kůže pálit příliš, přestaňte. A pokud byste to s masáží přece jen přehnali a pálení bylo nesnesitelné, použijte k jeho neutralizaci libovolné tělové mléko. Voda by váš problém jen zhoršila.  A nebojte se, vaše kůže si během pár dní zcela zvykne a pak už vám anticelulitidní masáž s chilli olejem bude přinášet jen samé výhody.

První výsledky se obvykle dostaví do 2-3 týdnů. Podpořit je můžete i saunováním, případně střídáním teplé a studené sprchy, které proudění krve a lymfy také podpoří.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here