Znáte annonu a její zdravotní přínosy? Dokáže opravdu překvapit

annona

V obchodech ji seženeme také pod názvem cherimoya. Nevypadá sice na první pohled úplně vábně, ale pokud se s ní naučíte pracovat, můžete se těšit z velkého množství zdravotních přínosů. A co je tedy ta annona alias cherimoya vlastně zač?

Jde o plod stromu Annona cherimola – lahodné ovoce původem z Peru a Ekvádoru. Dlouho si její jedinečné chuti mohli užívat právě jen obyvatelé Jižní a Střední Ameriky, jež své tajemství střežili před náhodnými cestovali. Plod annony totiž na první pohled vypadá jen jako nevzhledná zelená šiška, uvnitř však ukrývá lahodnou bílou dužinu s černými semeny. Ty největší plody mohou dosáhnout až 2 kilogramů, v obchode se však zřídka vyskytuj kousky přes půl kilogramu. Svým tvarem připomíná srdce – i proto bývá někdy annona nazývána ovocem lásky.

Věděli jste, že: annona byla nejoblíbenějším ovocem spisovatele Marka Twaina? Zamiloval si její chuť, balancující mezi sladkými tóny manga, ananasu a papáji, dotvořenou lahodnou vůní vanilky.

Annona – skvělý zdroj vitamínu C a dalších důležitých prvků

Chceme-li mluvit o zdravotních přínosech tohoto ovoce, musíme rozhodně vitamín C jmenovat na prvním místě. Už ve 100 gramech annony najdete 30 % denní doporučené dávky. Dále jsou tu v hojném počtu zastoupeny také vitamíny skupiny B, a to zejména B6 alias pyridoxin. Pyridoxin se podílí zejména na správném fungování imunity a mozku, v němž pomáhá udržovat stabilní hladinu GABA. Ta dokáže zmírnit napětí šíjových svalů,a eliminuje napětí a bolesti hlavy.

Zapomenout nesmíme ani na polyfenolové antioxidanty, a to zejména acetogeniny. Podle některých studií se tyto látky mohou chlubit antivirotickými, antimalarickými a protirakovinnými účinky. V odborné literatuře je najdeme pod souhrnným označením cytotoxiny.

Plody annony mají také mimořádně vyvážený poměr sodíku a draslíku. Společně dohromady tyto látky pomáhají regulovat srdeční frekvenci a působí proti zavodnění. V dužině najdeme také měď, železo, hořčík a mangan.

A jak je to s obsahem kalorií? Není nijak strašlivá, nejlépe bychom ho mohli přirovnat asi ke konzumaci manga. Ve sto gramech annony najdeme asi 75 kalorií, ovšem bez negativních vlivů ve formě nasycených tuků a cholesterolu. Navíc jsou sacharidy a tuky vázány na množství vlákniny, jíž se dužina také může pochlubit. Vláknina čistí střeva jako hrubý kartáč a váže na sebe škodlivé toxiny.

Jak si dopřát annonu v té nejlepší kondici?

Abyste si byli jistí, že je vaše annona skutečně dokonale zralá, vybírejte vždy plody žlutozelené, pevné a bez jakýchkoliv tmavých skvrn. Po přinesení domů nechte plod několik dní při pokojové teplotě dozrát, až změkne. Poté ho omyjte, rozkrojte, oloupejte a odstraňte semena. Samotná dužina vám zachutná jen tak, ale i ve smoothie nebo ovocném salátu.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here