Graviola muricata

Česky: 

Graviola muricata

Latinsky:

Annona Muricata

Slovensky:  

Annona ostnitá

Graviola muricata je široce užívána mnoha domorodými kulturami pro nejrůznější onemocnění. Používá se mnoho částí tohoto stromu. V současné době probíhá řada dalších studií ohledně zdravotních účinků této rostliny.

Léčivé účinky

Česky: Graviola muricata Latinsky: Annona Muricata Slovensky: Annona ostnitá
 • Zmírňuje bolest plynoucí z artritidy.
 • Léčí kožní onemocnění, jako je ekzém.
 • Snižuje záněty kloubů.
 • Snižuje záněty dýchacího ústrojí.
 • Poskytuje úlevu při rýmě.
 • Působí jako sedativum.
 • Šťáva z ovoce má diuretické účinky.
 • Potenciální lék rakoviny.

Použití a přípravky

Z gravioly se používá velké množství částí (listy, ovoce, kůra, semena) a každá část poskytuje vlastní soubor léčivých vlastností. Ovoce, listy a semena slouží různým léčebným účelům.

Ovoce této rostliny obsahuje vysoký obsah sacharidů a fruktózy, což je přírodní cukr. Mimoto obsahuje také významné množství vitamínů B1, B2 a C.

Pulverizovaná semena se používají jako astringenty kůže, zabíjejí štěnice a vši a snižují svalové křeče. Kůra, listy a kořenové části stromu mohou být použity jako sedativa.

Graviola má potenciál působit jako prevence nebo zlepšovat stavy při rakovině. Toto tvrzení ale není podloženo vědeckými studiemi. Acetogeniny, obsažené v této rostlině, jsou aktivní sloučeniny schopné předcházet abnormálním nebo rakovinovým buňkám produkovat energii, kterou potřebují k růstu a reprodukci. Dělají to tím, že zasahují do enzymových procesů, které se podílejí na produkci ATP, energetických molekul, které aktivují palivové články. Bez těchto molekul nejsou buňky schopny provádět základní funkce, které je udržují naživu a umožňují je reprodukovat. Tyto sloučeniny také inhibují průtok krve do abnormálních buněčných těl. V současné době se zkoumá vliv této rostliny na:

 • rakovinu prsu,
 • rakovinu slinivky,
 • rakovinu plic,
 • rakovinu jater,
 • rakovinu prostaty.

Čajové přípravky vyvíjejí protizánětlivé vlastnosti rostlin, zatímco přípravky z tinktury zvyšují antibakteriální vlastnosti rostliny. Graviola se užívá ve formě:

 • Kapslí či tablet (2 gramy, třikrát denně).
 • Tinktury (2-4 mililitry, třikrát denně).
 • Čaje (jeden šálek, třikrát denně).

Kontraindikace:

Graviolu (Anonu) a její extrakty by neměly užívat osoby, trpící nízkým krevním tlakem nebo užívající léky na hypertenzi (graviola může zvýšit jejich účinek), osoby, kterým byly předepsány léky na diabetes (může zvýšit jejich účinek), pacienti s Parkinsonovou nemocí (může zhoršit její příznaky), lidé s onemocněním ledvin a jater a těhotné a kojící ženy.

O graviole

Graviola muricata (Annona Muricata) je původem z deštných pralesů. Patří mezi listnaté stálezelené stromy, které produkují květy a ovoce. Graviola má ráda vysokou vlhkost a mírné teplé zimy. Proto se vyskytuje na Kubě, v Mexiku, jižní Americe, střední Americe a v Karibiku. Graviola patří k druhům stromů muricata, které jsou klasifikovány v annonském dělení rodiny stromů Annonaceae.

Ovoce tohoto stromu je velké ve tvaru srdce se žlutozelenou, špičatou kůží a bílým vnitřním prostorem. Jeho chuť je poměrně kyselá, podobá se směsi jahod a ananasu. Na rozdíl od jiných druhů ovoce obsahuje esenciální vitamíny a minerály, které zajišťují zdravý přísun stravy pro každého.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů