Černý jeřáb

Černý jeřáb neboli temnoplodec černoplodý, latinsky Aronia prunifolia, slovensky arónia, lidově bývá označován jako temnoplodec nebo aronie. Rostlina patřící do čeledi růžovité, Rosaceae.

cerny jerab temnoplodec
ČErný jeřáb – Temnoplodec, Autor: Kurt Stüber [1]caliban.mpiz-koeln.mpg.de/mavica/index.html part of www.biolib.de, CC BY-SA 3.0, Odkaz

Léčebné účinky

  • Pomáhá odstraňovat těžké kovy z těla.
  • Působí preventivně proti onemocnění orgánů trávicího traktu.
  • Pozitivně ovlivňuje srdce a cévní systém.
  • Snižuje anémii (chudokrevnost).
  • Reguluje krevní tlak, zmírňuje průběh migrény.
  • Posiluje imunitu.
  • Přírodní antibiotikum.
  • Pomáhá snižovat cholesterol.

Použití a přípravky

Černý jeřáb je bohatý na antioxidanty, které chrání tělo před volnými radikály. Obsahuje vitamíny A, B, C, antokyaniny, bioflavonoidy, minerály, třísloviny, rutin a dalších aktivní látky.

Jako barvivo se používá v potravinářském a textilním průmyslu.

Obsahuje proanthocyanidin, který bývá označován jako přírodní antibiotikum.

Kontraindikace:

Černý jeřáb by neměly užívat osoby, trpící žaludečními vředy, hyperaciditou a zánětem žaludku a dvanáctníku.

O černém jeřábu

Černý jeřáb je strom nebo keř, dorůstá obvykle až dvoumetrové výšky. Má střídavé jednoduché listy s vroubkovanými okraji. Je nenáročný na půdu, roste i ve vyšších polohách a v chudých zeminách. Preferuje slunné místo – díky slunci jeho plody dobře dozrají. Kvete v dubnu až květnu drobnými bílými květenstvími. Plod je malvice se svíravou sladkokyselou chutí. Na podzim se listy zabarví až do sytě červené barvy, která činí tento keř nepřehlédnutelný. Nepotřebuje zastřižení, nejvíce plodí právě na koncích větviček. Keře jsou odolné vůči mrazu i suchu a netrpí na škůdce.

Domácí recepty

Nevařená šťáva z černého jeřábu

Šťáva připravená za studena zachová veškeré vitamíny v plodech. 2 litry bobulí vložíme do hrnce a rozmačkáme. Zalejeme vodou a přidáme 7 dkg kyseliny citrónové, šťávu ze dvou citrónů a ponecháme den a půl na chladném místě. Poté scedíme, bobule přepasírujeme přes jemný cedník a plátno. Na 1 litr šťávy přidáme 1 kilo cukru, občas promícháme. Během pár hodin se cukr rozpustí a šťáva je hotova. Uchováme v ledničce a co nejdříve spotřebujeme.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty