Připravte si čaj ze saturejky zahradní. Máme pro vás 3 recepty

caj saturejka

Saturejka zahradní, „popelka“ mezi bylinkami, rozhodně svým vzhledem nijak neohromí. Možná ještě svou vůní, která připomíná tymián. Z hlediska obsahu léčivých látek má ale rozhodně co nabídnout. Staří Řekové a Římané dokonce této bylince přisuzovali téměř nadpozemskou sílu. Tradovalo se, že věnec upletený ze saturejky projasňuje mysl a zlepšuje paměť. Mužům prý dodávala sexuální sílu a obecně byla považována za bylinu lásky.

Podívejme se blíže, jaký čaj ze saturejky může pomoci a v které situaci.

  1. Čaj na trávicí potíže

Kromě kombinace s heřmánkem se bylinka skvěle doplňuje například s mátou peprnou. Vůbec nejlepší a nejjednodušší použití je, pokud obě bylinky nasekáte a uděláte výluh, který poslouží při problémech se zažívacím ústrojím.

  1. Čaj pro klid a pohodu

Také tento čaj je velmi jednoduchý na přípravu. Stačí vyměnit svěží mátu za uklidňující aroma mateřídoušky a přidat trochu meduňky. Výsledná kombinace odbourává stres a zbavuje nervozity spojené s nespavostí.

  1. Nápoj lásky

Saturejka je už po staletí považována za afrodiziakum. Doporučujeme smíchat bylinku s natí yzopu lékařského, máty a kotvičníku zemního a ze směsi uvařit čaj. Výsledek vás dost možná příjemně překvapí!

Léčivé účinky

Podle dostupných výzkumů obsahuje saturejka velké množství minerálních solí, vitaminu C a A a další látky, které působí na organismus velmi příznivě.

Podporuje činnost žaludku a střev, pomáhá při trávení i nadýmání a působí mírně močopudně. Je zároveň skvělým kardiotonikem, pozitivně tedy ovlivňuje činnost krevního oběhu a podporuje snižování krevního tlaku. A ani tím výčet nekončí – rostlinka pomáhá také při onemocnění dýchacích cest, je výborná pro napařování a čištění mastné pleti a využití najde i při léčbě bolestí hlavy. Zevně ji lze použít na špatně se hojící rány.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here