Bylinky ve starověkém Římě

artycok
Zdroj foto: pixabay

Nejen Egypt a Řecko, ale i starověký Řím nám objevil a dal bylinky, které používáme dodnes. Pojďme se znovu ponořit do tajemné historie, abychom vybrali její poklady.

Život ve starověkém Římě

Ačkoliv Římané byli hlavně vojáci a dobyvatelé, současně také navázali na řecké znalosti a umění. Proto mnoho bylinek a přípravků z nich převzali právě od Řeků, jiné k nim dodali sami. Stejně tak architekturu a oblečení převzali od Řeků a upravili si je ke svému obrazu. Římané nám jako nový prvek zanechali právo a právní normy.

Konkrétní bylinky

A teď už se podívejme na bylinky, které starověcí Římané užívali. Jsou to zejména: netřesk střešní, srdečník, artyčok, nebo muškátový oříšek.

netresk
Zdroj foto: commons.wikimedia.org          Netřesk střešní

Netřesk střešní

Netřesk střešní důvěrně znali starověcí Římané, protože se pěstuje v horských oblastech jižní Evropy. Dnes tedy zplaněl a roste po celé Evropě i v Severní Americe. A jak jej Římané využívali? Rozmačkanou šťávu z netřesku používali na kuří oka a bradavice, které touto šťávou potírali. Znali rovněž jeho použití na bodná poranění od hmyzu a drobná poranění na kůži. Dnes se netřesk používá i vnitřně, a to ve formě nálevu při zánětu průdušek, zahlenění, katarech apod.

srdecnik
Zdroj foto: Doronenko / CC BY-SA(http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)   Srdečník obecný

Srdečník obecný

Srdečník obecný nebo také lidově buřina srdečník je známý od starověkého Řecka i starověkého Říma. A protože u Řecka jsme jej nezmínili, nesmíme jej opomenout nyní. Srdečník léčí nemoci srdce a cév, má sedativní účinky, působí protizánětlivě a močopudně, dá se použít při potížích v klimakteriu anebo při bolestivé menstruaci. Odvar ze srdečníku můžete použít k odličování nebo smývání obličejových masek, protože je velmi jemný.

Artyčok

Ačkoliv artyčok dnes považujeme spíše za potravinu, ve starověkých civilizacích byl považován i za léčivku. Ve starověkém Římě jej používali pro čištění krve, při nemocech jater a při onemocněních močového měchýře a močových cest. Také byl považován za silné afrodiziakum.

muskatovy orisek
Zdroj foto: pixabay                  Muškátový oříšek

Muškátový oříšek

Muškátový oříšek byl ve starověkém Římě asi nejvíce ceněn jako kadidlo. Byl poměrně drahý, a tak i jako koření se používal velmi málo. Některé jeho léčivé účinky však znali již staří Římané – je to především podpora trávení a chuti k jídlu, detoxikace těla a pomoc proti bolesti.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here