Srdečník obecný

Srdečník obecný (Leonurus cardiaca) je ceněný jako posvátná rostlina pro zdraví žen na fyzické i emoční úrovni.

Česky:

Srdečník obecný
Latinsky: 

Leonurus cardiaca
Slovensky:  

Srdcovník obyčajný

 

Srdečník obecný Autor: DoronenkoVlastní dílo, CC BY 2.5, Odkaz Latinsky: Leonurus cardiaca Slovensky: Srdcovník obyčajný

Léčivé účinky

  • Používá se pro různé reprodukční nemoci u žen.
  • Uklidňuje depresi, úzkost a stres.
  • Podporuje srdce.
  • Reguluje menstruační cyklus (chybějící i bolestivou menstruaci).
  • Je vhodný na regulaci premenstruačního syndromu.
  • Má relaxační účinek na hladké svalstvo (například děloha).

Použití a přípravky

Ze srdečníku se používají květy, listy i stopky. V mnoha ohledech je jednou z největších léčivých bylin pro ženy. Tato bylina je velmi účinná, pokud se užívá několik měsíců. Po skončení dlouhodobého užívání působí ještě několik měsíců.

Srdečník je silná bylina, která přináší rychlou úlevu ženám, které mají bolestivou menstruaci s příznaky jako je bolest hlavy, úzkost, návaly horka, závratě, stres a potíže se spánkem.

  • Tradičně byl srdečník používán lokálně ve formě oleje nebo jako obklad (v případě menstruačních bolestí se tento obklad přikládá na podbřišek).
  • Obvykle se srdečník používá současně s nějakou kapalinou – například alkohol, ocet nebo horká voda.
  • Užívá se také ve formě čaje: 1-2 lžičky sušeného srdečníku zalijte v šálku horkou vodou. Nechte 10-15 minut luhovat. Pijte tři šálky denně.

O srdečníku

Srdečník obecný (Leonurus cardiaca) patří do rodu Lamiacea, tedy mezi druhy máty. Slovo srdečník je odvozeno od použití této rostliny jako tradičního léku na srdce. Právě proto, že patří do rodiny máty, je snadné srdečník pěstovat. Dejte si ale pozor, ať se na vaší zahradě nerozšíří víc, než byste chtěli.

Srdečník má rád slunce i stín. Dorůstá se výšky klidně i přes jeden metr (až 150 cm). Svým vzhledem tak trochu připomíná kopřivu, jejíž listy mají stejný odstín zelené barvy. Srdečník má hořkou chuť. Srdečník má hustě větvenou lodyhu s ostrými sedmiklannými listy, které jsou chlupaté. Květy jsou růžové. Srdečník kvete od června do října.

Jeho původ je v Asii, ale v dnešní době už se bez problémů pěstuje také v Evropě i Severní Americe.

Kontraindikace:

Nepoužívejte během těhotenství a kojení. Poraďte se se svým lékařem, pokud užíváte preparáty ovlivňující žlázy s vnitřní sekrecí nebo léky, určené pro ředění krve. Srdečník může zvýšit účinek těchto preparátů.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty