Bylinky na rýmu: Hlásí se u vás o slovo nachlazení? To není příliš pozitivní zpráva. Zvlášť, když uvážíme, že žijeme v době, kdy se každý bojí i jen obyčejně kýchnout. A rýma dokáže život znepříjemnit na mnoho dní. I když platí poučka, že léčená rýma trvá sedm dní a neléčená týden, můžete si od většiny jejích příznaků perfektně ulevit.
Pomohou vám bylinky, kombinované s teplými koupelemi nebo zábaly. Pojďte se spolu s námi podívat na seznam těch nejúčinnějších opatření, která lze na tomto poli najít.
Před heřmánkem smekni…
Pokud nejste na heřmánek pravý (Matricaria chamomilla, synonymum Matricaria recutita) alergičtí, měli byste ho mít doma po kilech. Doslova. Jakmile se totiž u vás začne hlásit nachlazení, dopřejte si heřmánkový čaj. Stačí lžíce, přelitá horkou vodu, kterou necháte 10 minut louhovat a vypijete. Nejlépe s medem a 3x denně. Ovšem na rýmu se přímo skvěle hodí i heřmánková napářka. Teplo pomůže rýmě rychleji odtékat a samotný heřmánek navíc sliznice dezinfikuje.
A jak na to? Povařte 2-3 lžíce heřmánku v půl litru vody. Odstavte z plotny a nakloňte se nad hrncem, abyste mohli inhalovat léčivé páry. Pro větší efekt přes sebe přehoďte ručník nebo rovnou deku. A vydržte. 10 minut je minimum, lepších výsledků však dosáhnete dvakrát delším časem.
Náš tip: jestliže máte doma malé dítě, kterému by mohlo nad horkým hrncem hrozit nebezpečí, vlijte heřmánkový odvar do konvičky s víčkem. Na její hrdlo pak nasuňte kornout z papíru a nechte dítě léčivé výpary z heřmánku inhalovat z něj.
Tea tree oil jako první pomoc na pracovišti
Možná se vám heřmánek inhalovat nechce nebo jednoduše nemáte na podobné procedury čas. V tom případě si vezměte k ruce pár kapek tea tree oleje. Nakapejte je na papírový kapesník a intenzivně vdechujte – nejlépe po dobu 10 minut. Opakujte několikrát denně a sledujte, jak rýma pomalu mizí a sliznice se dezinfikují. Máte-li běžnou rýmu, vydrží po této kúře i nějaký ten čas bez kapesníku.
Jinak si však pamatujte, že viry rýmy je nutné dostat z organismu co nejrychleji. Takže smrkejte, smrkejte a smrkejte. A přitom nezapomeňte nosní dírky promazávat vazelínou, abyste si neodřeli nos.
Náš tip: otrlí jedinci si mohou tea tree olej nakapat na smotek vaty a aplikovat přímo do nosních dírek. Nikdy však ne déle než na 10 minut, hrozí poleptání sliznic!
Na rýmu pomáhá i koupel
Pokud to jen trochu jde, napusťte si vanu horkou vodou a na 20 minut si pěkně pohovte v teple. Pak jen rychle osušit a hurá pod peřinu. Pokud se vám navíc podaří alespoň na půl hodinky usnout, máte už napůl vyhráno. Vysoká teplota v organismu totiž podpoří váš imunitní systém, který se pak s viry rýmy snáze popere.
Pokud není koupel možná, vsaďte alespoň na horkou vodu v míse, do které ponoříte ruce až po lokty. Pro ještě větší efekt doporučujeme totéž i u nohou. To už se efektu vany téměř vyrovná. A pak opět rychle pod teplou peřinu.
Myslete na zdraví svých sliznic
Pamatujte si, že zdravé sliznice se s nebezpečím rýmy dokáží vypořádat i bez větších vnějších zásahů. Snažte se je proto mít stále přirozeně zvlhčené. Jestliže se vám to nedaří, vezměte si k ruce slanou vodu, nejlepší je ta mořská, ale postačí vám i slabý solný roztok.
Vyplachujte si nos několikrát denně. Není třeba se bát, nejde o nic návykového a skvěle vám postačí i obyčejná mořská voda ve spreji nebo vincentka, kterou dostanete v lékárnách. Budete-li ji používat i v době, kdy jste dokonale zdraví, podpoříte tím žádoucí zdraví nosní sliznice, která potom bude jakýmkoliv vnějším patogenům odolávat o to lépe.
Tečku na závěr pak můžete udělat opravdu silným drůbežím vývarem a užívání těch správných vitamínů. Kromě vitamínů C a D se vám bude rozhodně hodit také hořčík.