Jaké bylinky se dříve používaly proti krevním sraženinám?

zázvor

Nedají o sobě vědět, dokud není příliš pozdě – ale pak vás mohou v krátkém čase ohrozit i na životě. Jak proti nežádoucí tvorbě krevních sraženin bojovaly naše babičky? A můžeme tyto léčivé postupy aplikovat i dnes? Užíváte-li léky na ředění krve, měli byste užívání bylinek vždy konzultovat se svým lékařem!

Krevní sraženina vzniká v důsledku kumulace krevních destiček nebo červených krvinek v místě poškození nebo prasknutí cévy. Tyto jizvy jsou normální a pomáhají tělu vyhnout se příliš vysoké ztrátě krve při zranění. Ovšem pokud se sraženina objeví ve zdravých cévách nebo se takříkajíc utrhne, může na jiném místě v těle blokovat průtok krve, a přispívat tak k riziku vážných onemocnění nebo poškození tkání.

Jak bojovat proti vzniku krevních sraženin přírodní cestou?

Tyhle bylinky jsou svými antikoagulačními vlastnostmi pověstné a dříve byly lidovými léčiteli z toho důvodu často předepisovány například lidem, kteří museli být dlouhodobě upoutáni na lůžko, pacientům po vážných úrazech apod.

Zázvor pro elasticitu tepen

Zázvor obsahuje vitaminy, minerály a antioxidanty, pomáhající ředit krev a mírnící tvorbu krevních sraženin. Navíc díky svým aktivním látkám stimuluje průtok krve a udržuje elasticitu cév.

Čaj ze zázvoru proti krevním sraženinám

 • 1 lžička strouhaného zázvoru (5 g)
 • 1 sklenice vody (250 ml)

Strouhaný zázvor vhoďte do vroucí vody, zakryjte pokličkou a nechte vařit po dobu 10 minut. Podle intenzity potíží je možné užívat jednu až tři sklenky zázvorového čaje denně, dokud nedojde ke zlepšení stavu nemocného.

Měli byste vědět: Zázvor obsahuje také: vitamín C, vlákninu a další prospěšné látky.

Hřebíček – pomocník pro normální krevní oběh

Poupata hřebíčkovce kořenného obsahují velké množství polyfenolů, což jsou antikoagulancia, a pomáhají udržovat normální oběh krve. Kromě vitamínů a minerálů obsahují také antioxidanty, které hromadění akumulaci lipidů a toxinů v krvi, které mohou způsobit vznik sraženin.

Čaj z hřebíčku

 • ½ čajové lžičky sušeného květu (2 g)
 • 1 šálek vody

Přelijte hřebíček horkou vodou a nechte 10 minut louhovat pod pokličkou. Sceďte a vypijte. Denně jsou doporučeny dva šálky, při dlouhodobém užívání se předem poraďte s lékařem.

Měli byste vědět: hřebíček obsahuje také: vitamíny C a K, minerály, vlákninu, eugenol a další prospěšné látky.

gingko
gingko biloba

Gingko biloba – pomocník z Dálného východu

Teď tak trochu zabrousíme do pokladů čínské medicíny. Listy rostliny Ginkgo biloba (Jinan dvoulaločný) jsou známé díky svým antioxidačním a protizánětlivým vlastnostem. Pomáhají při léčbě kardiovaskulárních obtíží, včetně tvorby krevních sraženin. Účinné látky také tzv. zklidňují krev, odstraňují toxiny a zabraňují tvorbě trombózy. Pomáhají také při potížích s pamětí nebo horším prokrvování končetin. A jak si čaj z listů připravit? Odborníci na TCM doporučují tento postup:

 • 1 lžíce listů ginkgo biloby (15 g)
 • 1 šálek vody (250 ml)

Vodu přiveďte do varu, vhoďte usušenou bylinu a deset minut vařte pod pokličkou na mírném plameni asi deset minut. Sceďte a vypijte ještě teplé. Stačí jeden šálek denně, léčebná kúra by neměla překročit délku tří týdnů.

Měli byste vědět: Ginkgo biloba obsahuje také flavonoidní glykosidy, terpeny, organické kyseliny, rostlinné hormony (sitosteroly), polysacharidy a další prospěšné látky.

Vilín – účinná léčebná kúra na dva týdny

Pravidelná konzumace čaje z této čarodějnické rostliny pomáhá podle lidové medicíny obnovit správný krevní oběh, posiluje cévní systém a brání nepříjemným zánětům žil, případně působí jako vhodný podpůrný prostředek při jejich léčbě

 • 1 lžíce sušeného vilínu (15 g)
 • 1 šálek vody (250 ml)

Nasypte sušenou bylinu do hrnce s vodou a přiveďte ji do varu. Vařte asi 5 minut na mírném plameni. Ponechte při pokojové teplotě vychladnout, poté přeceďte a nařeďte na trojnásobný objem. Pijte jeden šálek denně po dobu dvou týdnů.

Měli byste vědět: Vilín obsahuje také: flavonoidy, třísloviny a esenciální oleje a další prospěšné látky.

artyčok
artyčok

Artyčok – bodlák a zelenina v jednom

Mezi mnoha léčebnými vlastnostmi artyčoku je při prevenci krevních sraženin důležitá především jejich schopnost očistit krev a cévní systém od toxinů a tuků. Vzhledem k ceně artyčoku je však léčebná kúra poněkud finančně náročná. Každý den totiž budete potřebovat odvar z jednoho zdužnatělého květu, a to po dobu tří týdnů.

Čaj z artyčoku proti krevním sraženinám

 • 1 artyčok
 • 1 velký hrnek vody (250 ml)

Nejdříve nakrájejte artyčok na několik kusů a vložte ho do vroucí vody. Poté teplotu snižte a vařte na mírném plameni tři až pět minut. Zakryjte a nechte při pokojové teplotě vychladnout. Hotový odvar rozdělejte na dvě části a užívejte ráno a během odpolední svačiny.

Měli byste vědět: Artyčok obsahuje také: fenolové kyseliny, flavonoidy, triterpeny a další prospěšné látky.

Kajenský pepř

Kajenský pepř jsou vlastně chilli papričky. A ty jako takové obsahují přírodní fytochemickou látku  piperin, která má antikoagulační vlastnosti. Kromě toho tato látka zlepšuje průtok krve, což může pomoci předejít zúžení nebo dokonce ucpání cév.

Odvar z kajenského pepře

 • ¼ čajové lžičky kajenského pepře (1 g)
 • 1 sklenice vody (250 ml)

Přelijte kajenský pepř vroucí vodou a nechte vychladnout na teplotu, která vám vyhovuje. Vypijte co nejdříve ráno, ideálně ještě před snídaní. Pokračujte v nastavené léčbě po dobu tří týdnů.

Měli byste vědět: Kajenský pepř obsahuje také: vitamíny E a C, betakarotenoidy, draslík, mangan, vápník a další prospěšné látky.

Náš tip: Jestliže užíváte jakékoliv antikoagulanty, poraďte před nasazením jakékoliv bylinné terapie se svým lékařem.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here