Kašel je velmi nepříjemný příznak různých nemocí, ale může souviset i s psychickou pohodou, resp. nepohodou člověka. Víte, s čím se pojí dlouhodobý kašel, který zdánlivě nemá žádnou příčinu? A jak jej léčit?
Co může být příčinou či spouštěčem kašle
Kašel se samozřejmě objevuje jako příznak u chřipky, nachlazení, popř. i při alergiích. Ale u dlouhodobého kašle, u kterého stále nemůžeme přijít na příčinu, bychom se měli zamyslet nad sebou, svým vztahem k okolnímu světu a ostatním lidem. Kašel totiž může symbolizovat to, že máte všeho plné zuby a nejraději byste se na všechno a na všechny vykašlali. U dětí dlouhodobý kašel signalizuje to, že potřebují více lásky, pocitu bezpečí a hlavně pocitu, že jsou přijímány takové, jaké jsou (rodiči, sourozenci, kamarády, spolužáky…).
Jak kašel léčit
Když už jste rozpoznali spouštěč, uveďte se nejprve do psychické pohody, urovnejte spory s blízkými, odejděte ze zaměstnání, které vás neuspokojuje, a najděte si jiné, změňte školu, pokud vám nenabízí to, co jste hledali. A potom samozřejmě můžete začít léčit kašel bylinkami. Nejlepší z nich je oman pravý.
Odvaz z omanu
Na odvar se používá kořen omanu pravého. Je dobré si kořen omanu na podzim nasušit do zásoby, protože se v zimě může hodit. Asi jednu čajovou lžičku sušeného kořene omanu vložíme do 200 ml studené vody, přivedeme k varu, vaříme asi 5 minut, necháme 15 minut louhovat a přecedíme. Odvar užíváme po lžících – nejlépe 3 až 4x denně, nebo popíjíme po doušcích. Dáváme ale pozor, abychom nikdy nevypili více než 200 ml tohoto odvaru za 1 den.
Pro děti raději sirup
Protože oman je hořký a dětem by příliš nechutnal, uvaříme jim raději sirup. Můžeme jej uvařit stejně jako odvar ze sušeného kořene nebo i z čerstvého, postupujeme stejně jako výše, do horkého odvaru však zamícháme asi 200 g cukru (nebo medu) a šťávu z jednoho citronu. Mícháme, dokud se cukr či med nerozpustí. Sirup nalijeme do čistých vyvařených sklenic, zavřeme, na chvíli otočíme dnem vzhůru, a necháme vychladnout. Dětem podáváme 1 čajovou lžičku 2 až 3x denně.