Bylinky na játra: I játra mohou být přes zimu zanesena různými nečistotami, protože jsme v chladném období jedli mnoho tučných a sladkých jídel a pili alkohol. Játra si zaslouží očistu stejně jako ostatní orgány, aby nám zase ve zdraví sloužila po celý rok.
K čemu jsou
Jsou největším vnitřním orgánem a mají na starosti látkovou výměnu, podílejí se především na zpracování cukrů, tuků a bílkovin.
Jak je očistit na jaře
Předně vynecháme po nějakou dobu všechny potraviny, které nejsou pro játra vhodné: maso, masné výrobky, tučná jídla, mléčné výrobky (příliš), sladká jídla, alkohol a kofeinovou kávu.
Naopak do jídelníčku zařadíme ovoce (jablka), zeleninu (červená řepa, rajčata, mrkev), hořké bylinky – ostropestřec mariánský, pampelišku, popenec, pelyněk, vlaštovičník a další byliny: světlík lékařský, měsíček, fenykl, chrpu, řepík, mátu, dobromysl, mateřídoušku, dubovou kůru, ječmen.
Aromaterapie pro játra
I játra můžeme léčit aromaterapií: vhodné jsou zejména éterické oleje z řebříčku, dobromysli, heřmánku, cypřiše, skořice, dále pak Tea Tree Oil, smil písečný, bergamot, grep, citron, neroli, eukalyptus, pačuli nebo tymiánu.
Aromaterapie pro děti
Pro děti se hodí éterický olej z tymiánu linalol (linalool), nejlépe v bio provedení, protože je jemnější než tymián obecný. Tento éterický olej je vhodný i pro posílení horních cest dýchacích, účinně bojuje proti astmatu a podporuje uvolňování žluči (viz článek o žlučníku) a žaludečních šťáv.
Pokud nefungují dobře
To, že vaše játra nefungují tak, jak mají, poznáte velmi snadno – spolu s játry souvisejí oční potíže, nezdravá pokožka, lámající se nehty, potíže se zažíváním, může vás pálit žáha, máte vleklé záněty, které se ne a ne vyléčit, projeví se u vás alergie (nejen na potraviny) a ženy mohou mít navíc problémy s menstruací (příliš silná, slabá, bolestivá apod.). Nemocná játra mohou způsobovat i psychické potíže – například pocity méněcennosti, jarní únavu, mírné deprese.