Ačkoliv sklony ke dlouhověkosti míváme především v genech, můžeme si pomocí některých bylinek (a také správného stravování, dostatku pohybu, spánku a odpočinku) náš život alespoň o trošku prodloužit.
Rozmarýn
Bylinkou číslo 1, která stojí za dlouhověkostí mnoha obyvatel Středomoří, zejména Itálie, je rozmarýn. Rozmarýn napomáhá trávení, vylučování žluči a moči, pomáhá i při bolesti hlavy. Rozmarýn by tedy ve vaší bylinkové zahrádce určitě neměl chybět a můžete jej používat jak čerstvý, tak sušený.
Kustovnice čínská
Mnoho bylinek, které vedou ke dlouhověkosti, pochází z Číny. Na prvním místě mezi nimi můžeme zmínit kustovnici čínskou. Je to dáno především tím, že plody této rostliny (tzv. godži, goji) obsahují velké množství antioxidantů, dokáží snížit krevní tlak, zlepšit krvetvorbu, zlepšují játra, napomáhají ostřejšímu zraku – tedy odstraňují všechny příznaky, které by mohly symbolizovat stáří.
Ženšen
Další bylinkou původem z Číny je ženšen. Ženšen působí příznivě na imunitní systém, napomáhá správné činnosti oběhové soustavy, zlepšuje funkce centrální nervové soustavy, u mužů dokonce zlepšuje sexuální funkce.
Gotu kola
Gotu kola neboli pupečník asijský je rovněž původem z Číny. Na rozdíl od předchozích bylinek zlepšuje především mentální funkce, které se věkem také opotřebovávají. Zlepšuje paměť a soustředění, po mozkové mrtvici napomáhá znovuaktivovat centrum řeči, prokrvuje tělo a kromě toho mírní depresi.
Eleuterokok ostnitý
Eleuterokok pochází ze Sibiře. Je to výborný antioxidant, pomáhá snižovat hladinu cukru a cholesterolu v krvi. Pomáhá v prvotních stádiích Parkinsonovy choroby. Pomáhá také při neurotických a dalších psychických potížích.
Tak co, kterou bylinku vyzkoušíte vy? A chcete se vůbec dožít vysokého věku?