Afty netrápí jen děti

afty
Zdroj foto: envato

Na jaře a nejen tehdy začnou trápit děti i dospělé afty ve velkém. Proč tomu tak je? A jak se jich zbavit? Zaměřte se na životosprávu, stres a využijte bylinky.

Co jsou to afty

Afty jsou malé bílé vřídky, které se objevují v ústech. Jsou většinou dost bolestivé a hodně nepříjemné. Více na ně trpí děti a mladí lidé do 30 let a více také ženy než muži.

Proč se v ústech objevují afty

Afty mají mnoho příčin a někdy se ani nepodaří pravou příčinu objevit, nebo jich je hned několik. Zkuste se podívat na to, jaké jídlo konzumujete – můžete mít nedostatek vitamínu B, kyseliny listové – to vše vám dodá především zelená zelenina. Další možností je stres – kdo trpí stresem, většinou trpí i na afty. A nenechte se mýlit, děti mohou trpět stresem stejně jako dospělí, i když si to často neuvědomujeme. Další možností jsou hormonální výkyvy – u žen a dívek se třeba afty objevují před menstruací. Pokud se vám afty dělají často a ve větším množství, možná máte v těle herpes virus.

A proč právě na jaře

Na jaře se tělo čistí a nejinak je tomu v ústní dutině. Proto pokud máte málo vitamínů, nevyváženou stravu a životosprávu vůbec, je pravděpodobnější, že se vám objeví afty.

hermanek
Zdroj foto: envato

Jak léčit afty

Afty většinou samovolně vymizí, ale můžete si pomoci, aby vás tolik nebolely. Rozhodně se vyhněte:

  • alkoholu,
  • kořeněným jídlům,
  • kávě,
  • citrusům,
  • kouření.

Dále pomáhá kloktat odvar z bezu černého, řepíku lékařského, šalvěje, heřmánku, hřebíčku (hřebíček lze i rozkousat a nechat chvíli působit v dutině ústní), citron s medem, kurkumu s medem, borůvkový odvar nebo rozkousat trouchu netřesku nebo aloe very.

Kdy jít k lékaři

Afty se obvykle obejdou bez lékařského zákroku. Existují však dvě výjimky: pokud má afty velmi malé dítě a odmítá kvůli bolesti pít – mohlo by být dehydrované. Pokud trpíte afty častokrát do roka, je lepší vyhledat lékaře, protože dnes již existují i metody, které vás mohou aft zbavit natrvalo – např. u stomatologa laserovým ošetřením.

Zdroje: www.wikipedia.org, www.mojezdravi.cz, Staňková-Kröhnová, Magdalena: Bylinky pro děti a maminky, Grada, Praha 2009
bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here