Bylinkové recepty jsou stále více oblíbené. Dnes vám přinášíme recepty na bulharský salát, francouzskou bylinkovou bagetu a yourkshirskou bylinkovou nádivku.
-
Bulharský salát
Základem salátu je řeřicha, která obsahuje mnoho vitamínů a je též známým antioxidantem.
Budete potřebovat:
- balení listového špenátu
- svazek ředkviček
- petrželovou nať
- řeřichu
- hlávkový salát
- cibuli
- olivový olej
- 5 vajec
Všechnu zeleninu včetně řeřichy operte a nechte okapat. Potom vše pokrájejte a vložte do mísy. Zakápněte olivovým olejem a citronem.
Vejce uvařte natvrdo a ozdobte jimi mísu ještě předtím, než budete servírovat.
-
Francouzská bylinková bageta
Budete potřebovat:
- droždí v prášku
- 160 ml vody
- 260 g polohrubé mouky
- sůl
- olivový olej
- 200 g čerstvého kozího sýra
- 1 šálek čerstvých zelených bylinek dle vašeho výběru (bazalka, rozmarýn, máta apod.)
Droždí smíchejte s vodou a nechte stát, dokud nevzkypí. Mezitím smíchejte v míse mouku, sůl a dvě lžíce olivového oleje. Vše dobře prohněťte a přidejte droždí.
Přilijte vodu a směs zpracujte na těsto. Mísu s těstem přikryjte utěrkou a nechte 2 hodiny kynout.
Nasekejte bylinky a smíchejte je s kozím sýrem. Těsto posypte moukou a vyválejte do obdélníkového tvaru, potřete náplní. Poté těsto i s náplní zarolujte a vytvarujte do bochánku. Ten položte na tác a dejte na ¼ hodiny do lednice odpočinout.
Nakonec těsto podélně rozřízněte, a ze dvou tenčích dílů zamotejte cop, jako když pletete vánočku, položte na plech či do formy vyložené pečícím papírem a nechte opět ½ hodiny odpočinout na vzduchu. Troubu předehřejte na 200 °C a pečte asi 35 minut, dokud těsto nezezlátne.
-
Yorkshirská bylinková nádivka
Budete potřebovat:
- 500 g polohrubé mouky
- 1 l mléka
- 4 vejce
- tymián
- rozmarýn
- muškátový oříšek
- sůl
- pepř
Mouku, mléko a vejce rozmíchejte a ochuťte bylinami. Směs vlijte do zapékací mísy a vložte do trouby předehřáté na 200 °C a pečte, dokud těsto nebude zlatavé. Vyndejte z trouby a nakrájejte na díly.
-
Italský koláč s mangoldem
Mangold je u nás nepříliš známá rostlinka, přestože v 18. století byla pravděpodobně nejoblíbenější v Evropě. Potom ji však nahradil nově objevený špenát. Mangold obsahuje vitamin C, vápník, draslík a hořčík. V přírodní medicíně se používá jako prevence nádorových onemocnění a k léčbě kornatění tepen.
Budete potřebovat:
- 2 balení listového těsta
- 1 kg mangoldu
- 500 g ricotty
- 50 g parmazánu
- 5 vajec
- cibuli
- máslo
- olivový olej
- majoránku
- černý pepř
- sůl
Mangold očistěte a ponechte si pouze zelené části. Ty nakrájejte na co nejtenčí plátky a ty dejte na 3 minuty spařit do vroucí osolené vody. Mezitím na trošce olivového oleje orestujte nadrobno nakrájenou cibulku a po chvíli přidejte i mangold. Několik minut restujte.
Ricottu rozmíchejte v míse spolu s nastrouhaným parmazánem, dvěma rozšlehanými vajíčky, majoránkou, pepřem a solí. Přidejte také orestovanou směs. Máslem si vymažte pečící formu a důkladně ji vysypte moukou. Rozválejte placku listového těsta, tím vyložte pečící formu a dovnitř vlijte připravenou náplň.
Do náplně udělejte tři důlky, do každého rozklepněte vajíčko. Koláč potom přiklopte druhou vyválenou plackou těsta a okraje spojte. Povrch koláče potřete olivovým olejem a dejte péct do trouby předehřáté na 180°C. Pečte asi hodinu.
-
Nádivka z kaštanů a šalvěje
Budete potřebovat:
- 400 g veky
- 150 g spařených a oloupaných kaštanů
- 80 g másla
- cibuli
- 2 lžíce nasekané šalvěje
- tymián
- 200 ml smetany
- 4 vejce
- sůl
- pepř
Nejprve ušlehejte sníh. Na pánvi rozpusťte máslo, orestujte nasekanou cibuli a kaštany a přidejte bylinky. Poté vše zalijte smetanou a povařte. Veku nakrájejte a vložte do mísy, k tomu přidejte žloutky a povařenou směs. Nakonec vmíchejte sníh, osolte a vlijte do vymazaného pekáčku. Na 180 °C pečte 30 až 45 minut.