Řeřicha setá

Řeřicha setá (Lepidium sativum) je bylinka, která přináší spousty zdravotních přínosů. V dnešní době je poněkud opomíjená i přes to, že je možné ji použít v kuchyni téměř na jakékoli jídlo.

Česky:

Řeřicha setá
Latinsky:

Lepidium sativum
Slovensky:

Žerucha záhradná

 

Řeřicha setá
Česky: Řeřicha setá Latinsky: Lepidium sativum Slovensky: Žerucha záhradná

Léčebné účinky

  • Odvrací vznik zánětů a rakoviny.
  • Minimalizuje symptomy astmatu, zlepšuje funkci plic u lidí trpících astmatem.
  • Reguluje menstruační cyklus.
  • Odstraňuje poruchy trávení, jako je zácpa.
  • Léčba nachlazení, bolesti hlavy, bolesti v krku a kašle.
  • Léčba vypadávání vlasů.
  • Dermatologická léčba (ošetření popálenin kůže, na podrážděnou či suchou kůži, a také na popraskané rty.
  • Podpora imunitního systému.

Přípravky a použití

Řeřicha setá se sýrem na chlebu
Řeřicha setá se sýrem na chlebu

Tato léčivá bylina má chutnou, pepřovou chuť. Hojně se používá v kuchyni – přidat ji můžete opravdu kamkoli – do salátů, posypat jí hotové jídlo či chleba s máslem, přidat ji do polévky, posypat jí talíř se sýrem, vařenými bramborami… Nejenže má tato bylinka úžasnou chuť, je také velmi vzhledově přitažlivá. Můžete ji použít všude tam, kam byste použili pažitku nebo petrželku.

Pokud trpíte kašlem, bolestí hlavy, bolestí v krku nebo chcete léčit nachlazení, smíchejte řeřichu s medem – řeřicha působí jako expektorant (usnadňuje vykašlávání).

Patří mezi zdroje železa, proto je prospěšná zejména pro ženy. Železo je potřebné také pro osoby, které trpí vypadáváním vlasů.

O řeřiše seté

V Indii i Evropě jsou léčebné vlastnosti řeřichy seté uznávány již po staletí. Tato rostlina je plná vitamínu C – na 50 g řeřichy připadá neuvěřitelných 35 miligramů vitaminu C. To představuje téměř 60 % doporučeného denního množství příjmu vitamínu C. Čerstvá řeřicha dále obsahuje karotenoidy, hořčičný olej, vitamín K a antioxidanty.

Řeřicha setá
Řeřicha setá

Řeřicha roste opravdu rychle. Sklízet můžete už 15 až 20 dní po výsevu. Pokud chcete mít nepřetržitou dodávku řeřichy, sejte semínka každých 10 dní. Svědčí jí slunné místo, například na okenním parapetu. Půdu ale vyžaduje řeřicha neustále vlhkou. Za normálních podmínek vám semena vyraší už za 2-3 dny.

Sklízejte, až řeřicha doroste výšky 2-3 cm, asi půl centimetru nad půdou s pomocí kuchyňských nůžek nebo nůžek na bylinky.

Domácí recepty

  • Řeřichová polévka: nakrájený pórek orestujeme na oleji. Zalijeme vodou a necháme dusit. Dolijeme vývar a přidáme brambory. Vaříme, dokud brambory nezměknou. Přilijeme mléko, vhodíme nasekanou řeřichu a rozmixujeme. Dochutíme solí a pepřem. Pro ozdobení posypeme  lístky řeřichy.
  • Pomazánka s řeřichou a celerem: Lučinu smícháme se smetanou, přidáme nakrájené lístky řeřichy a nastrouhaný celer. Ochucujeme pepřem a solí.

bylinkopedie koupit bylinky a produktySemena Řeřichy můžete zakoupit na eshopu SEMENA.CZ   ZDE