Bylinková zahrádka nebo bylinková spirála jsou důležitou součástí našich zahrad, v nichž pěstujeme zejména bylinky a koření. Potřebují minimálně stejnou péči jako ostatní zahrada a rozhodně si nemůžete myslet, že když bylinkovou zahrádku nebo spirálu založíte, máte hotovo. Právě naopak – veškerá práce tak teprve začíná.
Proč pečovat o bylinkovou zahrádku nebo spirálu právě v létě
Pečování o bylinkovou zahrádku anebo spirálu v létě je důležité zejména pro udržení zdraví a vitality rostlin. Je to vegetační období, kdy rostliny a bylinky dosahují vrcholu svého růstu. Také je nutné připomenout, že v létě bývá počasí různé, někdy i extrémní – příliš horko a sucho, nebo naopak deště a bouřky. Zahrádka potřebuje péči v obou případech.
Zalévání
V létě je třeba bylinky pravidelně zalévat, zejména v období velkého sucha a horka. Je důležité udržovat rovnoměrnou vlhkost půdy, ale vyhnout se přemokření. Zalévejte rostliny raději ráno nebo večer, aby se zamezilo přímému slunečnímu světlu a vysychání půdy. Navíc polité listy mají tendenci spálit se sluncem. Zálivka na večer může lákat slimáky, kteří pak sežerou zejména jemné bylinky – bazalku, mátu.
Mulčování
Pokrytí půdy mulčem pomůže udržet vlhkost, snížit růst plevelů a ochránit kořeny rostlin před přehřátím. Mulčování můžete provést pomocí slámy, sena, kůry nebo kompostu. Mulčování byste měli provádět již během jara a v létě pouze doplňovat mulč na místa, kde z nějakého důvodu chybí.
Hnojení
Pravidelné hnojení bylin je důležité pro podporu jejich růstu a výživu. Můžete použít organické hnojivo, jako je kompost nebo tekuté rostlinné hnojivo, nejlépe podle potřeb jednotlivých druhů bylinek. Tekuté hnojivo nepoužívejte na listy bylin, abyste je nespálili. Kompost zapracujte do země nebo jím bylinky mulčujte – viz výše.
Odplevelování
Pravidelné odplevelování je klíčové pro udržení čisté bylinkové zahrádky nebo bylinkové spirály. Plevely mohou soutěžit s bylinkami o živiny a vlhkost, a tak je důležité je pravidelně odstraňovat. Plevely také mnohdy zanášejí zahrádku chorobami a škůdci, což je další důvod, proč se jim raději vyhnout.
Stříhání bylinek a odstraňování odkvetlých květů
Pravidelné stříhání bylinek způsobuje jejich bujnější růst a podporuje tvorbu nových výhonů a květů. Také odstraňování odkvetlých květů pomáhá udržet rostliny vitální a prodlužuje dobu jejich kvetení. Bylinky se také zbytečně nevysilují tvorbou plodů a semen. Jiná situace nastává tehdy, když si chcete vlastní semínka vypěstovat – potom doporučujeme nechat alespoň pár květů (petržele, pažitky) dozrát a semínka důkladně usušit. V příštím roce budete mít svoji vlastní úrodu.
Ochrana před škůdci a chorobami
Pravidelně kontrolujte všechny bylinky a vyhledávejte příznaky škůdců nebo chorob. Včasná identifikace a zásah pomůže minimalizovat škody. Škůdce pak můžete odstraňovat mechanicky, nebo prostřednictvím biologických predátorů (parazitické vosičky, draví roztoči), choroby je potřeba řešit preventivně, nebo potom už nezbývá než použít povolené postřiky. Řiďte se však vždy radami na obalu, používejte ochranné pomůcky a postřikujte pouze za bezvětrného počasí. Dodržujte také ochranné lhůty a bylinky po postřiku konzumujte až po jejich uplynutí.
Sběr a skladování
Léto je ideálním obdobím pro sběr bylinek. Bylinky sbírejte ráno nebo dopoledne, kdy mají nejvyšší koncentraci aromatických olejů. Sušte je například sušením na vzduchu nebo sušením v sušičce bylin. Uchovávejte je v nepropustných obalech – ve skle, v dózách, v papírových sáčcích. A vždy je důkladně popište, a to nejen jménem bylinky, ale také dobou a letopočtem sklizně. Bylinky si zachovávají své účinné látky maximálně 1 rok, v dalším roce byste si měli nasušit nové.
Zdroje: www.wikipedia.org, www.pixabay.com, www.abecedazahrady.cz