Bylinková zahrádka potřebuje po zimě dokonale probudit. Co udělat jako první, na co nezapomenout, a co ještě počká do dubna?
Záleží na počasí
Jako se vším kolem zahradničení, i bylinkovou zahrádku můžete začít probouzet pomalu a postupně, a také podle toho, jaká je předpověď na následující dny. Mráz by mohl mladým rostlinkám uškodit. Takže postupujte opatrně a všeho s mírou.
Úklid
Jako první byste měli zvolit jarní úklid po zimě. Je potřeba zejména vyhrabat spadané listí, ostříhat suché a zmrzlé konce bylinek. Vyhněte se ale příliš hlubokému kopání, abyste nepoškodili bylinky, které jsou dosud schované pod zemí (estragon, máta).
Přihnojení
Už v březnu můžete bylinky poprvé přihnojit. Hodí se tekuté hnojivo, nebo hnojivo rozpustné ve vodě, které má dostatek dusíku, aby bylinky rostly. Postupně během jara jim přidávejte i hnojivo s draslíkem a fosforem, které zase napomáhá kvetení.
Zalévání
Nezdá se to, ale i zálivka je důležitá. Letošní jaro je zatím spíše suché a suché bylinky by byly náchylnější na zmrznutí při jarních mrazících.
Bylinky v květináčích
Samostatnou kapitolou jsou bylinky v truhlících a květináčích. Některé jste možná měli doma, a tak bude nutné je zvykat postupně venku. Dávejte je ven nejlépe na část dne, kdy svítí sluníčko a je teplo. Po několika dnech je budete moci nechat venku celodenně.
Při letošní mírné zimě vám možná vydržely bylinky v květináčích i přes zimu venku (např. pažitka, petržel). Tyto bylinky můžete pomalu zbavit suchých lístků, také zalít a přihnojit stejně jako bylinky na záhoně.
Vysévání a vysazování nových bylinek
Pokud budete bylinky vysévat, můžete také začít již v březnu. Vysazování koupených bylinek ale zatím na zahradu nedoporučujeme, protože nevíte, v jakém prostředí byly pěstovány a mohly by pomrznout. K vysazování nových bylinek je vhodné přistoupit od poloviny dubna do poloviny května.