Jak sbírat a využít brutnák lékařský

brutnak
Zdroj foto: envatodeprese

Brutnák lékařský: Tato zajímavá bylinka se dá pěstovat i na zahradě. Pokud ji nechcete pěstovat, najdete ji na různých teplých místech – je teplomilná, protože pochází z Blízkého a Středního východu.

Co brutnák obsahuje a na co se používá

Brutnák obsahuje vitamín C, železo, draslík, křemík, třísloviny, saponiny, cholin a další látky. Používá se při trávicích obtížích, při horečce, zánětu močových cest i revmatismu. Také pomáhá při depresích a má uklidňující účinky.

Čaj pro uklidnění

brutnak lekarsky
Zdroj foto: envato

Z brutnákových listů si můžete připravit uklidňující čaj. Stačí půl hrsti čerstvých listů, které zalijeme hrnkem vroucí vody, necháme 10 minut louhovat a pak přecedíme. Pijeme 1 až 3 šálky denně, ne však dlouhodobě.

Detoxikační nápoj z listů

Tento nápoj se velmi hodí na jarní únavu a očistu organismu. Nasbírejte si 2 hrsti listů z těchto bylin: brutnáku, kopřivy a bršlice kozí nohy. Listy omyjte, pokrájejte na menší kousky a rozmixujte se sklenicí vody. Po asi 5 minutách louhování přeceďte. Můžete dochutit šťávou z citronu nebo hnědým cukrem – avšak s cukrem opatrně, protože organismus spíše zanáší. Pijte sklenici nápoje denně po dobu 1 týdne, nejlépe ráno nebo přes den, nedoporučuje se na noc, protože má mírné močopudné a projímavé účinky. Také dlouhodobé používání není doporučováno.

Maska z brutnáku na mastnou a problematickou pleť

Nasbíráme si hrst listů z brutnáku a rozmixujeme je s trochou vody. Vzniklou kaši smícháme s tvarohem a naneseme na očištěnou pleť. Necháme působit asi 10 minut a smyjeme. Maska je nejvhodnější pro mastnou, smíšenou, problematickou pleť se sklonem k akné a zánětům.

TIP: Na suchou pokožku se zase hodí olej z brutnákových semen, ten ale kupte v lékárně nebo v biopotravinách. Pokožka po něm bude přirozeně jemná a hebká.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here