Bršlice kozí noha pomůže při revmatu, bodnutí hmyzem i při jarním detoxu

brslice
Zdroj foto: pixabay

Bršlice: Bylinka se zajímavým názvem, který získala asi díky podobě onou zvířecí končetinou, má i mnoho lidových názvů, které jsou neméně pěkné – karhnátek, kozí list, a v angličtině ji nazývají snow in the mountain (sněhem v horách).

Co se sbírá a proč

Z bršlice se sbírají listy a oddenek. Listy samozřejmě sbírejte spíše přes léto, oddenek je nejsilnější na jaře nebo na podzim. Obojí obsahuje vitamíny A a C, silice, třísloviny, tanin, hořčiny, olej, minerální soli a barviva (dříve se používala k barvení látek a vlny – od zelenožluté až po hnědou barvu).

brslice kozi nozka
Zdroj foto: Boris Gaberšček, CC BY 2.5 SI <https://creativecommons.org/licenses/by/2.5/si/deed.en>, via Wikimedia Commons

Čaj působící proti revmatu

Na tento čaj budete potřebovat oddenek. Asi 20 g oddenku (nejlépe čerstvého, ale může být i sušený) zalijte šálkem vroucí vody, louhujte cca 15 minut, přeceďte a pijte vždy před jídlem. Čaj si uvařte pokaždé čerstvý a kúru podstupte maximálně po dobu jednoho týdne. Nemá se používat dlouhodobě. Není vhodný pro děti, těhotné a kojící ženy.

Čerstvé listy po bodnutí hmyzem

Čerstvé listy bršlice rozdrťte a přiložte je na postižené místo. Je to vhodná první pomoc při poštípání od mravenců, komárů, ale i po bodnutí vosou (na včelí bodnutí použijte raději levanduli). Zmírňuje svědění a hojí rány. POZOR: Pokud jste alergičtí například na bodnutí vosou, ihned vyhledejte lékařskou pomoc!

Jarní detox

Jaro stále ještě probíhá, takže na jarní detox není pozdě ani teď. Natrhejte si mladé čerstvé listy bršlice, alespoň hrst, rozmixujte je s vodou, přeceďte a pijte 3x denně skleničku před jídlem. Tuto kúru můžete provádět týden až 14 dní, popřípadě můžete bršlici kombinovat s kopřivou, pampeliškovými listy a dalšími vhodnými bylinkami.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here