Bršlice kozí noha

Česky:

Bršlice kozí noha

Latinsky:

Aegopodium podagraria

Slovensky:

kozonoha hostcová

Bršlice kozí noha (známá také jako kerhák) je plevel, který se vyskytuje v zanedbaných zahradách nebo na podrostech listnatých lesů či na pasekách. Ovšem i zde najdeme léčivé účinky.

bršlice kozí noha
Česky: Bršlice kozí noha, Latinsky: Aegopodium podagraria, Slovensky: kozonoha hostcová

Léčivé účinky

  • Působí močopudně.
  • Uvolňuje křeče.
  • Pomáhá při léčení revmatizmu a dny na nohou.
  • Účinkuje při léčbě zanícených ran a při otocích od poštípání komárem.
  • Pomáhá při bolesti kloubů.

Použití a přípravky

Rostlina se využívá hlavně pro léčivé látky, ty se vyskytují především v oddenku a v listech. Obklad z listů se používá jako zklidňující účinek. Další použití nalézá při léčbě dny nohou.

V kuchyni se rostlina používá pro vysoký obsah vitaminu a to zejména vitaminu C. Listí bršlice je občas používáno do salátů či do zeleninové polévky. V kuchyni se používají hlavně mladé rostliny, které mají jemnější chuť. Rostliny s výškou do 10 cm můžeme poté použít do nádivek či jako přísadu do špenátu.

  • Doplněk stravy Arthromedicus Complex s bršlicí je vyváženou směsí základních stavebních kamenů kloubního aparátu.

O bršlici kozí noze

Bršlice kozí noha (Aegopodium podagraria) je rozšířená ve středních a zároveň vlhkých polohách. Její velký výskyt je ve Velké Británii a na západě až po Uralské pohoří. Byla taktéž dovezena do Severní Ameriky.

bršlice kozí nohaTato rostlina vytváří síť oddenků, která slouží jako prostředek pro rozmnožování rostlin. Oddenky mají vysokou schopnost regenerace a rostlinu nejde jen tak zneškodnit. Jde o vytrvalou rostlinu, která vytváří těsně nad zemí listovou růžici. Lodyha je dutá, rýhovaná, hranatá a dorůstá výšky až 1 metr. Listy jsou až trojčetné a vejčité. Květenství je uspořádáno do okolíku. Květy jsou veliké až 3 mm a okolní lístky jsou bílé. Plodem je dvounažka.

Domácí recepty

  • Zábal: Pro přípravu zábalu, který se používá jako obklad na bolavé klouby či na nehojící se rány použijeme hrst listů. Listy prolijeme vlažnou vodou a necháme po dobu cca 10 minut louhovat. Poté namáčíme kapesník či čistý hadr v roztoku a přikládáme na bolavá místa.
  • Krémová polévka z bršlice a brambor: Budeme potřebovat půl kilogramu nových brambor, 1 hrst mladých lístků bez stonků, půl lžičky drceného kmínu, půl polévkové lžíce sypkého zeleninového bujónu, zakysaná smetana na dochucení. Brambory omyjeme, nakrájíme a se slupkou dáme vařit. Přidáme kmín a bujón. Přidáme vodu tak, aby byly brambory potopené. Brambory po uvaření rozmixujeme a přidáme sůl a lístky z bršlice. Můžeme přidat i smažený hrášek.
  • Mleté maso s bršlicí: Na oleji osmahneme nakrájenou cibuli a přidáme mleté maso. Po dalších cca 5 minut smažíme maso a poté přidáme lisovaný česnek, nakrájenou bršlici, zázvor, pepř a dochutíme solí. Pro zvýraznění chuti přidáme sójovou omáčku. Vývar podlijeme bílým vínem, dobře promícháme a dusíme dalších pár minut. Podáváme s topinkami či s bramborami.

Kontrandikace:

Vysoké dávky mohou způsobit nevolnost nebo podráždění ledvin.

foto: –Tico–Wildlife in a Dorset garden

bylinkopedie koupit bylinky a produkty