Léčivá broskev má blahodárné účinky, využijete téměř vše

broskev
Zdroj foto: pixabay

Broskev: Léto patří ovoci, broskve nevyjímaje. V tomto období jsou snadno k dostání. Jsou plné vody a dalších, tělu prospěšných látek. Působí blahodárně nejen na zdraví, ale jsou i elixírem krásy. Patří k teplomilným ovocným druhům a místo jejich původu je Čína, odtud se postupně pěstování rozšířilo do světa. Jsou chutné a mají mnohostranné využití v kuchyni.

strava
Zdroj foto: pixabay

Broskev je plná vody a prospěšných látek

Broskev patří mezi peckovice, roste na broskvoni, která patří mezi teplomilné ovocné stromy. U nás se jim daří v teplejších oblastech, pěstovat můžete několik odrůd. Vyžadují teplé a slunné stanoviště a dostatek vody.  Řadí se mezi chutné a populární letní ovoce.

Pokud se na broskev podíváme pod drobnohledem, zjistíme, že je velmi prospěšná našemu organismu. Jsou bohaté na draslík a hořčík, což prospívá našemu srdci, působí proti stresu a podrážděnosti.  Dalším důležitým prvkem je betakaroten, v organismu se přeměňuje na vitamín A, který je důležitý pro naše oči. Betakaroten také chrání naši kůži.

Kromě vitamínu A, obsahuje také vitamín E a C, což jsou antioxidanty napomáhající odstraňovat z našeho těla volné radikály a bojovat s infekcí. Sodík a tuky se v nich vyskytují minimálně, tudíž jsou vhodné při dietě. Dále v nich najdeme velké množství vlákniny a působí lehce laxativně.

Broskve pro krásu

Z broskví se získává výtažek nebo olej z jader. Bývá součástí mnoha kosmetických přípravků. Je nedráždivý, má výborné regenerační a hydratační účinky. Přidává se do mýdel, pleťových krémů, balzámů, pleťových vod a masážních přípravků. Hodí se i pro podrážděnou a citlivou pokožku.

Tinktura z broskvových listů

Tinktura z broskvových listů se využívá v ruské lidové medicíně zejména při nádorovém onemocnění. Listy broskvoně obsahují ve velkém množství flavonoidy. Tinktura ulevuje zejména ve 3. a 4. stadiu od bolestí a nechutenství. Využívá se při rakovině hrtanu, jazyka, žaludku, střev, ledvin, prsu, štítné žlázy a prostaty. Zvyšuje také hladinu hemoglobinu v krvi.

Jak si tinkturu vyrobit:

Budeme potřebovat přibližně 130 g čerstvých listů broskvoně, alkohol o koncentraci 40 % a více. Listy dáme do skleněné láhve a zalijeme alkoholem. Umístíme na tmavé místo a ponecháme působit minimálně 10 dní, ideálně delší dobu. Každý den protřepáváme. Po uplynutí doby scedíme a přelijeme do tmavé lahve. Jako prevence postačí 4 kapky tinktury denně.

Broskve v kuchyni

Broskev má velké množství využití v kuchyni. Můžeme z nich připravit džem, chutney, koláče, ovocné knedlíky, zapékat v troubě, přidávat k masu, receptů je opravdu nepřeberné množství.

Broskvové chutney se zázvorem

  • 2 broskve
  • 1 větší cibule
  • 1 stroužek česneku
  • 3 kolečka čerstvého zázvoru
  • sůl
  • pepř
  • 1 lžíce balsamica
  • chilli dle chuti
  • mletá skořice
  • mleté nové koření
  • kari
  • olivový olej
  • voda

Na olivovém oleji zesklovatíme nadrobno nakrájenou cibuli. Broskve oloupeme, nakrájíme na kostičky a přidáme k cibuli. Následně přidáme rozdrcený česnek, zázvor, podlijeme vodou a do směsi přisypeme veškeré koření a balsamico. Necháme přibližně 45 minut vařit, dokud se broskve nerozvaří. Ze směsi vyndáme zázvor, ještě teplou ji plníme do sklenic a otočíme dnem vzhůru. Omáčka je skvělá k masu.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here