Na co můžete využít mladé březové lístky

briza
Zdroj foto: pixabay

Březové listí: Jaro je v plném proudu a břízy obrůstají mladými lístky. Ty mají mnoho blahodárných účinků, jen musíte dbát na to, abyste břízu nepoškodili přílišným otrháním. Lépe je sbírat několik lístků a pokaždé z jiné břízy.

Čaj z březového listí na bolesti svalů

Svaly nás mohou bolet z různých příčin, ale čaj z březového listí kupodivu funguje na všechny. Nasbírejte si hrst březových listů, přidejte stejný díl lipového květu a stejný díl bezového květu. Můžete přidat ještě pár snítek mateřídoušky. Bylinky nezaléváme vroucí vodou, ale ponoříme do studené vody a přivedeme k varu. Teplotu snížíme a necháme louhovat asi 10 minut. Pijeme vždy čerstvý čaj, a to až 3x denně. Kúru můžeme podstupovat až 1 týden.

Pročišťující nápoj z břízy a kopřivy

Natrhejte si hrst březových listů a hrst kopřiv. Vše rozmixujte se sklenicí vody na zelený nápoj. Můžete přecedit a pijte vždy čerstvý nápoj, nejlépe ráno, po dobu cca 2 týdnů. Má výborný antioxidační účinek na celý organismus. Nedoporučuje se pít na noc a také není vhodný pro těhotné ženy, protože má silný močopudný účinek.

caj
Zdroj foto: pixabay

Čaj nebo koupel z březového listí při nemocech ledvin

Vyzkoušejte čaj nebo koupel, které se připravují prakticky stejně – na koupel je potřeba větší množství listů a vody. Na čaj stačí 1 polévková lžíce čerstvých listů břízy, kterou spaříme 250 ml vroucí vody, necháme 10 minut louhovat a pijeme nejlépe přes den – až 3x denně – ne na noc (ze stejného důvodu jako výše). Sedací koupel připravíme z 10násobného množství listů a vody – záda, zejména ledviny musejí být ponořeny ve vodě a voda musí být teplá (kolem 38 %).

Pleťová maska z březových listů

Máte-li mastnou pleť, pak vyzkoušejte tuto masku. Nejprve si připravte výluh za studena – několik rozmixovaných listů břízy zalijte vodou a nechte vyluhovat. Poté přeceďte a výluh vmíchejte do jakékoliv masky, kterou běžně používáte (ať už koupené, nebo doma připravené). Samotným výluhem také můžete čistit pleť jako tonikem.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here