Boldovník je stálezelená dřevina, nejvíce rozšířená v tropických oblastech. Uplatňuje se zejména při onemocnění žlučníku a žlučových cest. Také má mírný hypnotický účinek. Často bývá součásti čajových směsí na choroby žlučníku či úpravu trávení.
Boldovník vonný (Peumus boldus) je pomalu rostoucí, keříkovitý a stálezelený strom. Dorůstá výšky 6 – 8 m, roste v oblasti Chile a severní Afriky, zejména v Maroku. V Evropě ho najdeme pouze na území Itálie. Má šedozelené listy, které jsou na omak tuhé a pevné, mají charakteristickou vůni. Kmen je krátký s kůrou šedivou a slabou. Větve jsou pokryté nahnědlými chloupky. Květy mají bílou až nažloutlou barvu, jsou seskupeny do krátkých hroznů. Plodem je dužnatá peckovice.
Pro léčebné účely se využívá především list. Obyvatelé Chile však boldovník využijí celý. Ze dřeva zpracují uhlí, listy využívají jako koření a léčivku, kůra se zpracovává v koželužství.
S čím nám boldovník může pomoci
Je zejména účinný při onemocnění žlučníku a žlučových cest. Zvyšuje a stimuluje tvorbu žluči a její vylučování. Zde se uplatňuje alkaloid boldin, který má vliv na stimulaci žluče a žaludečních šťáv.
- Má mírný hypnotický a močopudný účinek.
- Má antibakteriální účinky.
- V Chile se používá proti střevním parazitům, má tedy anthelmintické účinky, za což boldovník vděčí silici askaridol.
- Dříve se používal i proti kapavce a při jaterních chorobách.
- Dále se užívá při zánětech ucha, bolestech zubů, migrénách a bolestech hlavy.
- Je velmi účinný proti silnému kašli.
Čaj si připravíme z jedné čajové lžičky boldovníku přelitím 250 ml horké vody. Necháme 10 minut louhovat.
Vysoké dávky mohou vyvolat poškození ledvin zvláště, pokud je ledvinová tkáň poškozena jiným onemocněním. Dále není boldovník vhodný pro těhotné, kojící ženy a malé děti. Neměl by se užívat při neprůchodnosti žlučovodů a těžkých chorobách jater.