Boldovník vonný je skvělou žlučníkovou bylinkou

boldus list

Boldovník je stálezelená dřevina, nejvíce rozšířená v tropických oblastech. Uplatňuje se zejména při onemocnění žlučníku a žlučových cest. Také má mírný hypnotický účinek. Často bývá součásti čajových směsí na choroby žlučníku či úpravu trávení.

Boldovník vonný (Peumus boldus) je pomalu rostoucí, keříkovitý a stálezelený strom. Dorůstá výšky 6 – 8 m, roste v oblasti Chile a severní Afriky, zejména v Maroku. V Evropě ho najdeme pouze na území Itálie. Má šedozelené listy, které jsou na omak tuhé a pevné, mají charakteristickou vůni. Kmen je krátký s kůrou šedivou a slabou. Větve jsou pokryté nahnědlými chloupky. Květy mají bílou až nažloutlou barvu, jsou seskupeny do krátkých hroznů. Plodem je dužnatá peckovice.

Pro léčebné účely se využívá především list. Obyvatelé Chile však boldovník využijí celý. Ze dřeva zpracují uhlí, listy využívají jako koření a léčivku, kůra se zpracovává v koželužství.

boldus

S čím nám boldovník může pomoci

Je zejména účinný při onemocnění žlučníku a žlučových cest. Zvyšuje a stimuluje tvorbu žluči a její vylučování. Zde se uplatňuje alkaloid boldin, který má vliv na stimulaci žluče a žaludečních šťáv.

  • Má mírný hypnotický a močopudný účinek.
  • antibakteriální účinky.
  • V Chile se používá proti střevním parazitům, má tedy anthelmintické účinky, za což boldovník vděčí silici askaridol.
  • Dříve se používal i proti kapavce a při jaterních chorobách.
  • Dále se užívá při zánětech ucha, bolestech zubů, migrénách a bolestech hlavy.
  • Je velmi účinný proti silnému kašli.

Čaj si připravíme z jedné čajové lžičky boldovníku přelitím 250 ml horké vody. Necháme 10 minut louhovat.

Vysoké dávky mohou vyvolat poškození ledvin zvláště, pokud je ledvinová tkáň poškozena jiným onemocněním. Dále není boldovník vhodný pro těhotné, kojící ženy a malé děti. Neměl by se užívat při neprůchodnosti žlučovodů a těžkých chorobách jater.

 

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here