Banánové slupky nevyhazujte, takto je ještě můžete využít

banany
Zdroj foto: pixabay

Pokud máte rádi banány, dodáváte tělu spoustu prospěšných látek. Víte, že mohou být prospěšné i po tom, co je sníte? Banánové slupky, které většina lidí vyhazuje, mají široké spektrum využití. Přečtěte si, na co vše jsou dobré.

Než hodíme banánovou slupku do koše, měli bychom se trošku zamyslet, jestli nám nemůže být užitečná. Není to jen obyčejný odpad, ale umí posloužit ve spoustě věcí. Banány jsou oblíbeným ovocem dětí i dospělých. Dali jsme dohromady několik tipů, jak se slupkami naložit.

Akné, bradavice a kožní problémy

Vezmeme kousek slupky a přiložíme vnitřní stranou na bradavici, přelepíme. Takto necháme přes noc, opakujeme, než bradavice zmizí.

Banánové slupky jsou výborné pro léčbu akné. Slupka funguje jako přírodní exfoliační přípravek, navíc protizánětlivé vlastnosti slupky urychlují hojení. Pokožku omyjeme, osušíme a vnitřkem banánové slupky masírujeme místo výskytu akné. Přibližně 20 minut ponecháme působit a omyjeme. Můžeme opakovat 2x denně.

Bělení zubů

Banánové slupky mají prý schopnost bělit zuby. Vnitřek slupky tiskneme několik minut na zuby, potom vyčistíme zubní pastou. Slupka by měla odstranit nežádoucí žluté skvrny.

Leštění bot

Banánová slupka prý skvěle funguje jako leštidlo na boty. Stačí vnitřkem slupky potírat obuv a potom doleštit hadříkem.

banan
Zdroj foto: pixabay

Hnojivo pro květiny

Slupky obsahují velké množství látek, které rostlinám prospívají, navíc se poměrně rychle rozkládají. Stačí banánovou slupku nakrájet na kousky a přidat do zeminy. Pokud rostlinu přesazujeme, dáme slupku ke kořenům.

Bodnutí hmyzem

Pokud se chceme zbavit nepříjemného svědění po bodnutí, potřeme místo banánovou slupkou. Zmírňuje otok a zčervenání. Takto lze aplikovat i na svědivé vyrážky.

Čistič stříbrných šperků

Kyseliny obsažené v banánech, umí vyleštit zčernalé stříbro. Stříbrné předměty můžeme rovnou potírat slupkou a doleštit nebo rozmixovat slupky ve vodě a vzniklou kašičkou krouživými pohyby stříbro čistit.

Prostředek proti mšicím

Mšice nesnáší vůni rozkládajícího se banánu. V blízkosti rostlin, které chceme ochránit před mšicemi, zakopeme banánové slupky.

Tmavé kruhy kolem očí a otoky

Z banánových slupek seškrábeme bílou hmotu a smícháme například s aloe vera gelem. Takto vzniklý krém aplikujeme kolem očí, necháme 10 minut působit a opláchneme, opakujeme podle potřeby.

Změkčí maso

Pokud chceme krásně měkké a propečené maso, přidáme do pekáčku slupky ze zralého banánu. Maso bude šťavnaté a nevysušené.

Lesk pokojových rostlin

Rostliny, zvlášť které mají voskové listy, můžeme mít krásně naleštěné, pokud je budeme potírat vnitřní stranou banánových slupek.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here