Antistresových účinků Ashwagandha využívá i ájurvéda

Ashwagandha
Zdroj foto: Ton Rulkens00, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Ashwagandha (Withania somnifera), známá také jako indický ženšen, jedovatý angrešt nebo zimní třešeň, roste v Indii, na Středním východě a v některých částech Afriky. Je řazena do čeledi Solanaceae (lilkovité), kam patří rajčata, papriky a chilli papričky nebo tabák.

Dodává tělu koňskou sílu

V sanskrtu znamená Ashwagandha „vůně koně“, protože kořen je cítit jako kůň. Ale jde o víc než jen o vůni; říká se, že název související s koněm je docela příhodný pro potenciální přínos byliny, která dodává tělu vitalitu i sílu koně.

Ájurvédský poklad

Ashwagandha je jednou z nejoceňovanějších bylin ájurvédy, praktika využívající holistickou péči zaměřenou na stravu, životní styl a byliny k údajnému dosažení duševní čistoty a udržení fyzického zdraví.

Postupem času se tato bylina stala populárnější i mimo ájurvédskou tradici a používá se v různých alternativních medicínských postupech po celém světě.

Podoba keře

Ashwagandha plod
Zdroj foto: Wowbobwow12 at English Wikipedia, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Ashwagandha je krátký vytrvalý keř, který dorůstá výšky až 30 cm a jeho větve dosahují délky 5 cm. Na větvích se po celý rok objevují drobné květy.

Tyto květy se otevírají ve tvaru zvonku a vyrůstají z nich malé oranžovočervené plody. Ačkoli téměř všechny části rostliny mají údajně léčebnou hodnotu, nejcennější léčivé vlastnosti jsou přisuzovány světle hnědým kořenům.

Kořeny se suší a poté se rozemelou na prášek, který se tradičně míchá s ghí, medem a mlékem, aby se překryla hořká chuť. Dnes se však často užívá ve formě doplňku stravy, čaje, tinktury nebo extraktu.

Podávání s alkoholem

Jednou z nejoblíbenějších metod podávání je extrakt rozpuštěný v alkoholu. Alkohol se po požití zpracovává v játrech, a pokud se do něj přidá Ashwagandha, může dojít k optimálnímu vstřebávání do krevního oběhu.

Pro zmírnění stresu je tato metoda považována za nejlepší, protože stresový hormon kortizol se zpracovává v játrech, a proto bude mít Ashwagandha přímější dopad.

Na co působí?

Ashwagandha je klasifikována jako adaptogenní bylina, což znamená, že může tělu pomoci lépe zvládat stres a vyrovnávat různé tělesné systémy. Mnoho postupů alternativní medicíny používá Ashwagandhu pro tento potenciálně stres snižující účinek, ale také pro další údajné pozitivní působení na:

  • úzkost
  • únavu nadledvinek
  • zánět
  • funkce imunitního systému
  • zdraví štítné žlázy
  • produkci hormonů
  • bolest a pohyblivost kloubů
  • mužskou reprodukci
  • ženskou reprodukci a menopauzu

Možné vedlejší účinky

Ashwagandha je většinou dobře snášena, a to i ve vyšších dávkách. U některých jedinců se může objevit nevolnost, zvracení nebo vyrážka.

Zdroj: gaiaherbs.com, webmd.com, healthline.com
bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here