Arnika – nenápadná bylinka s velkými léčivými účinky

arnica
Zdroj foto: pixabay

Arnika nemá podle zmínek ve starých listech příliš dlouhou historii, ale o to větší si zaslouží pozornost její léčivé a hojivé účinky. Najdeme ji převážně v horských oblastech, u nás je však chráněna zákonem. Je známá především v léčbě pohmožděnin a podlitin.

Arnika je nenápadná a drobná bylinka

Arnika horská – prha arnika (Arnica Montana) je známá i pod jinými názvy jako například prha chlumní, zlatá arnika nebo bylina pádů či všehoj. U nás ji najdeme především roztroušeně v horských oblastech. Vyhledává horské louky, vřesoviště, lesní světliny, vyhovuje jí spíše kyselejší půda.

Dorůstá výšky 20-60 cm, lodyhu má chudě větvenou. Je charakteristická svými jasnými, a výrazně žlutými květy, které zdobí horské louky od června do srpna. U nás ji můžeme vidět například v Krkonoších a na Šumavě. Bývá součástí homeopatických přípravků.

arnika
Zdroj foto: cs.m.wikipedia.org

Léčivé účinky

První písemné zmínky o arnice se objevují v 15. a 16. století. Během 19. století byla tak oblíbená a hojně sbíraná, že téměř z přírody vymizela. Proto byla zařazena k ohroženým druhům a je chráněna zákonem.

Využívá se především zevně na pohmožděniny, výrony, zranění, úrazy a vymknutí. Doporučuje se také při otocích, revmatismu, otoku při zlomenině kostí, chronické žilní insuficienci a lokální bolesti nervů. Má mírně hřejivý účinek, proto se objevuje jako jedna ze složek mastí na namožené svaly.

Má také dezinfekční účinky, ve formě kloktadla je doporučena při infekci sliznic v ústech a krku. Může se natřít na postižené místo při bodnutí hmyzem.

Které části jsou léčivé

Arnika je léčivá celá, ale využívají se převážně květy, občas i kořen. Rostlina obsahuje hlavně silice, hořčiny a flavonoidy. Výtažek se většinou aplikuje ve formě masti, ale také například jako tinktura nebo nálev.

Patří mezi silné byliny, proto by se měla užívat s opatrností a příliš se nedoporučuje vnitřní užití, protože obsahuje i jedovaté látky, které mohou podráždit ledviny či způsobit problémy se srdečním rytmem.

Jak arniku užívat

Pokud budeme vyrábět tinkturu, jsou lepší čerstvé, nesušené květy. Potřebné množství je přibližně 130 g květů, které zalijeme nejméně 40 %, ale ideálně 60 % alkoholem, vhodná je i domácí slivovice. Ponecháme minimálně 14 dní, ale lépe několik týdnů louhovat. Každý den protřepeme. Alkohol by se měl změnit do tmavohnědé barvy.

Dávkování: při zánětlivých procesech v ústech a krku ředíme tinkturu v poměru 1:10 s vodou, nepolykáme. Obklad připravíme smícháním 1 čajové lžičky tinktury se 100ml vody.

K výrobě masti postačí 150 g lékárenské vazelíny a 20 ml arnikové tinktury. Pokud chceme využívat na podlitiny a modřiny, můžeme směs obohatit o 30 g Dermazulenu a 50 g Heparoidu. Všechny suroviny se dají zakoupit v lékárně. Ingredience smícháme dohromady a skladujeme na chladném místě.

Neužívejte při alergii, v případě dlouhodobého používání se mohou objevit puchýřky a otok.
bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here