Aloisie trojlistá – bylinka s citronovým aroma, k léčbě i ochucení jídel

aloisie

Aloisie trojlistá pochází z Jižní Ameriky a má výrazné citronové aroma. Hodí se k přípravě nápojů, salátů, dezertů, omáček, dresinků, k ochucení masa. Své využití najde i v kosmetickém průmyslu. Má léčivé účinky.

Aloisie trojlistá (Aloysia triphylla, Lippia citriodora) má více názvů, setkat se můžeme také s pojmenováním verbena citrónová či aloisie citrónová. Její původ je v Chile a Argentině. Do Evropy se dostala v 17. století, s oblibou se pěstovala pro své výrazné citronové aroma. Ve své domovině je to keř a dosahuje až 5 m, u nás se pěstuje jako přenosná pokojová či balkonová rostlina a má mnohem menší rozměry, přibližně 50 – 60 cm, v dobrých podmínkách může dosáhnout až 2 m. Její listy jsou úzké a výrazně aromatické.

aloisie list

Jak na pěstování

Rostlina má ráda slunné či polo – stinné stanoviště, s propustnou, vlhčí, vápenatou půdou, bohatou na živiny. Na dno květináče umístíme drenážní vrstvu. Naši zimu by nepřežila, proto se pěstuje jako přenosná rostlina. V létě může být umístěná venku, špatně však nese teploty pod 90 C. Může přezimovat při teplotě 90 – 100 C, při mírné zálivce. Shodí však všechny listy a přezimují jen kořeny. Pokud ji umístíme na zimu do místnosti s teplotou vyšší než 150 C, bude pokračovat v růstu. Během vegetačního období je dobré pravidelné přihnojování.

Poměrně dobře snáší zpětný řez, podpoříme tak její lepší větvení. Dá se vytvarovat do keřového i stromkového tvaru. Lze ji vysadit i do volné půdy, ale před prvními mrazíky ji musíme schovat.

Jak aloisii využít?

 • do zeleninových i masových jídel
 • omáčky, dresinky
 • dezerty, ovocné poháry a saláty
 • studené i horké nápoje
 • může se umístit do blízkosti posezení
 • využívá se při výrobě likérů, parfémů, toaletních vod, deodorantů, masážních olejů, mýdel, rtěnek, koupelových pěn a šamponů

Léčivé účinky

 • uklidňuje a tiší křečovité bolesti žaludku
 • antivirové a antibakteriální účinky
 • detoxikační a antioxidační účinky
 • uvolňuje úzkost
 • upravuje zažívání
 • insekticidní účinky
 • odvar může napomoci při bolesti zubů
 • zmírňuje kašel

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here