Aloisie trojlistá pochází z Jižní Ameriky a má výrazné citronové aroma. Hodí se k přípravě nápojů, salátů, dezertů, omáček, dresinků, k ochucení masa. Své využití najde i v kosmetickém průmyslu. Má léčivé účinky.
Aloisie trojlistá (Aloysia triphylla, Lippia citriodora) má více názvů, setkat se můžeme také s pojmenováním verbena citrónová či aloisie citrónová. Její původ je v Chile a Argentině. Do Evropy se dostala v 17. století, s oblibou se pěstovala pro své výrazné citronové aroma. Ve své domovině je to keř a dosahuje až 5 m, u nás se pěstuje jako přenosná pokojová či balkonová rostlina a má mnohem menší rozměry, přibližně 50 – 60 cm, v dobrých podmínkách může dosáhnout až 2 m. Její listy jsou úzké a výrazně aromatické.
Jak na pěstování
Rostlina má ráda slunné či polo – stinné stanoviště, s propustnou, vlhčí, vápenatou půdou, bohatou na živiny. Na dno květináče umístíme drenážní vrstvu. Naši zimu by nepřežila, proto se pěstuje jako přenosná rostlina. V létě může být umístěná venku, špatně však nese teploty pod 90 C. Může přezimovat při teplotě 90 – 100 C, při mírné zálivce. Shodí však všechny listy a přezimují jen kořeny. Pokud ji umístíme na zimu do místnosti s teplotou vyšší než 150 C, bude pokračovat v růstu. Během vegetačního období je dobré pravidelné přihnojování.
Poměrně dobře snáší zpětný řez, podpoříme tak její lepší větvení. Dá se vytvarovat do keřového i stromkového tvaru. Lze ji vysadit i do volné půdy, ale před prvními mrazíky ji musíme schovat.
Jak aloisii využít?
- do zeleninových i masových jídel
- omáčky, dresinky
- dezerty, ovocné poháry a saláty
- studené i horké nápoje
- může se umístit do blízkosti posezení
- využívá se při výrobě likérů, parfémů, toaletních vod, deodorantů, masážních olejů, mýdel, rtěnek, koupelových pěn a šamponů
Léčivé účinky
- uklidňuje a tiší křečovité bolesti žaludku
- antivirové a antibakteriální účinky
- detoxikační a antioxidační účinky
- uvolňuje úzkost
- upravuje zažívání
- insekticidní účinky
- odvar může napomoci při bolesti zubů
- zmírňuje kašel