Aloe vera – působení a vlastnosti léčivé šťávy

aloe vera
O účincích aloe vera vás nejspíš dlouze přesvědčovat nemusíme. Dnes se proto zaměříme výhradně na pití jeho šťávy. V obchodech je již dostupná poměrně běžně. Víte však, kolik šťávy můžete denně vypít a jak dlouho tuto léčebnou kúru užívat? Poradíme vám, jak si aplikací této všeléčivé bylinky v tekuté formě omylem ještě více neublížit.

Šťáva aloe je zejména zdrojem důležitých živin, které detoxikují celé tělo. Seznam výhod šťávy z aloe vera je velmi dlouhý a navíc zůstává stále otevřený, protože stále pobíhají nové a nové výzkumy. Pojďme se tedy podívat alespoň na její nejdůležitější využití!

Co byste měli vědět předtím, než se napijete

Aloe vera obsahuje spoustu vitamínů, minerálů a živin. Samotné listy (a tedy i šťáva) nám mohou nabídnout zejména polysacharidy nebo disacharidy, které poskytují značnou podporu imunitnímu systému. A nesmíme zapomínat ani na antioxidanty, tj. vitamíny skupiny B a vitamíny A, C, E a samozřejmě kyselinu listovou. Antioxidanty mají schopnost neutralizovat volné radikály, a tím chrání naše tělo před vznikem rakovinných buněk.

Šťáva z aloe vera je také skvělým zdrojem vlákniny, podporující činnost trávicího systému, a rovněž a aminokyselin, zodpovědných za správný průběh důležitých metabolických procesů (pozor tedy při přípravě smoothie, používáte-li navíc ještě psyllium apod.). A co v ní ještě najdeme? Samozřejmě minerály (zejména hořčík, vápník, zinek, selen a chrom), které podporují náš kosterní, nervový, imunitní a kardiovaskulární systém.

Pití aloe vera – na co pomáhá?

A co to všechno znamená v praxi? Pití šťávy z aloe je perfektním doplňkem každodenní stravy pro lidi, kteří se potýkají se zácpou, vředy (včetně žaludečních) a nepříjemnou gastritidou. Je to rovněž účinná přírodní zbraň v boji proti zvýšenému cholesterolu v krvi a vysokému krevnímu tlaku. Posiluje imunitní systém a tím pomáhá v boji s infekcemi (podle nejnovějších průzkumů rovněž některé látky z aloe brání obávaným mutacím chřipkových virů). Zlepšuje také stav pokožky, které pomáhá rychleji se zbavovat toxinů a udržuje její neutrální pH. Zmírňuje také nejrůznější kožní problémy na imunologickém základě (psoriáza, ekzém, alergická vyrážka). Nejúčinnější je v tomto případě kombinace pití šťávy a potírání postižených míst, případně přikládání obkladů. Účinky prospěšných látek se tak násobí.

Aloe vera a hubnutí

Aloe vera je rovněž známou a účinnou podporou při hubnutí, proto by měli šťávu z něj užívat i ti, kdo se snaží zbavit nadváhy. Důležitá je v tomto případě jeho přirozená schopnost urychlit metabolismus. Čím rychleji vaše tělo metabolizuje živiny, tím více spaluje kalorie – jak jednoduché. Pití aloe také ovlivňuje očištění střev a odplavení nežádoucích usazenin, které podle některých diet či medicínským systémů brání vstřebávání živin z potravy, což nás nutí jíst stále větší a větší porce jídla. Jde však o tvrzení přinejmenším kontroverzní, takže ho zde dále rozebírat nebudeme.

aloe

Když chcete mít zdravé zuby

Vitamíny, minerály a další prvky obsažené ve šťávě z aloe vera mají pozitivní vliv na stav našich zubů a dásní, protože neutralizují bakterie přítomné v ústech, které přispívají k tvorbě zubního kazu nebo zánětu dásní. S jejich pomocí lze také snížit riziko krvácení dásní, ať už jako důsledek parodontózy nebo „obyčejných“ zánětů v dutině ústní. Chcete-li aloe využít takto, doporučujeme šťávu před polknutím alespoň pět minut minut podržet v ústech a následné jídlo odložit o 10-15 minut. Ideální by bylo takové použití ráno a večer, což ostatně platí i pro jiné přírodní prostředky, používané proti krvácení dásní.

Náš tip: Pokud šťávu nakonec nespolknete ale vyplivnete, nemusíte u tohoto typů léčebné a preventivní kúry dělat žádnou pauzu v užívání, jako je to doporučeno níže. Pomoci může i potírání dásní čerstvými listy, opět s tím, že následující jídlo odložíte nebo toto ošetření aplikujete až poté.

Existují nějaké kontraindikace pro pití šťávy z aloe?

Pití aloe, navzdory všem výhodám, které může tělu přinést, není pro každého. Dokáže především významně snížit hladinu cukru v krvi. Proto by diabetici měli před zařazením tohoto doplňku stravy vše konzultovat se svým lékařem. Pití aloe, které ovlivňuje fungování ledvin a střev, může také uškodit lidem trpícím chorobami spojenými s činností těchto orgánů. A kromě toho se tato terapie nedoporučuje také těhotným a kojícím ženám. U těhotných žen existuje zvýšené riziko potratu kvůli způsobu, jakým aloe vera ovlivňuje činnost a zejména stahy dělohy. Kojící matky by se pak měly této detoxikační kúře vyhnout také, neboť toxiny přecházejí i do mateřského mléka a mohou negativně ovlivnit zdraví dítěte (což koneckonců platí i pro dítě v děloze, které je s matkou stále spojeno skrz placentu, byť ona sama dokáže určitě procento škodlivin bezpečně zadržet).

Šťáva z aloe vera – dávkování

Je třeba si uvědomit, že aloe vera je léčivá látka. Je to přirozený, ale mocný antioxidant a léčivý prostředek, takže ho musíte dávkovat s rozumem a nikoli dlouho. Doporučena je maximálně měsíční kúra se stejně dlouhou pauzou. A jak aloe vera užívat? Nejlépe třikrát denně jednu čajovou lžičku před jídlem. Šťávu lze samozřejmě také naředit vodou a získat tak zdravý a osvěžující koktejl.

Náš tip: nezaměňujte pravou šťávu z aloe vera s nejrůznějšími drinky a koktejly, které jsou k dostání v supermarketech. Takový nápoj obvykle obsahuje jen asi 30 procent šťávy z aloe. Zbytek je minerální voda, sladidla a konzervační látky. Pátrejte v prodejnách zdravé výživy nebo na internetu.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here