Dnes se podíváme na poněkud méně obvyklou bylinku, alespoň podle jejího názvu. Jedná se totiž o Africkou kopřivu. Africká kopřiva je velmi podobná mátě, jak vzhledem, tak svou vůní. Pokud se trochu orientujete v botanice, pak vás tento fakt asi nepřekvapí. Obě rostliny totiž patří do stejné čeledi. My však blíže prozkoumáme právě Africkou kopřivu.
Odkud rostlina pochází?
Jedná se o velmi odolnou rostlinu, která vegetuje především na dolních suchých svazích Himaláje v severní Indii. Již z tohoto faktu je jasné, že musí být opravdu odolná vůči nejrůznější povětrnostním vlivům. Nalézt ji ovšem můžeme i v Thajsku nebo jiných částech jihovýchodní Asie. Má rozsáhlé léčivé účinky, ovšem její užívání může být v některých případech problematické a měli byste být proto velmi obezřetní.
Kde se africká kopřiva používá?
Z celé rostliny má největší léčivý účinek její kořen. Již před několika tisíci lety byla zmiňována jako tonikum pro zdravé plíce a srdce – z toho plyne, že jde o velmi užitečnou bylinu. Používá se zejména ve formě očních kapek, tonika nebo tablet či prášků. Ty umožňují léčbu kardiovaskulárních onemocnění, snižování očního tlaku nebo stimulaci metabolismu. Africká kopřiva však také najde uplatnění při léčbě astmatu, stimulaci trávení a napomáhání vstřebávání živin v tenkém střevě.
Pozor na vedlejší účinky
Doporučená denní dávka se pohybuje okolo 50 miligramů dvakrát až třikrát za den. Při jejím užívání však mohou vzniknout nežádoucí vedlejší účinky. Při kombinaci s jakýmkoliv léčivem astmatu či srdečního onemocnění je třeba dbát zvýšené opatrnosti. Proto je vhodné konzultovat její konzumaci s lékařem, aby nedošlo k případným nedozírným následkům.
Africká kopřiva je velmi prospěšná rostlina, avšak při jejím užívání je nutné přemýšlet a uvědomovat si, zda a jaké léky v danou chvíli uvážíte. Pokud ale bude vše v indikaci, přinese vám tato bylina blahodárné účinky na váš organismus.