Africká kopřiva

Česky:  
Africká kopřiva
Latinsky:
Plectranthus barbatus
Slovensky:

Africká kopřiva (Plectranthus barbatus, Coleus barbatus) patří mezi vytrvalé bylinky, které produkují podobné květy jako máta. Obě tyto bylinky totiž patří do stejné čeledi. Podobně jako máta, je africká kopřiva také aromatická – má vůni podobnou kafru.

Česky: Africká kopřiva Latinsky: Plectranthus barbatus Slovensky:

Léčivé účinky

 • Léčí kardiovaskulární onemocnění.
 • Napomáhá úbytku hmotnosti tím, že rozkládá tukové tkáně a brání produkci dalších tukových tkání.
 • Stimuluje metabolismus zvýšením hormonů štítné žlázy.
 • Zvyšuje sekreci inzulínu.
 • Snižuje oční tlak v glaukomu.
 • Přímo stimuluje trávení a pomáhá při vstřebávání živin v tenkém střevě.
 • Snižuje histamin (vhodný při léčbě alergií).
 • Je užitečný při léčbě astmatu.
 • Snižuje riziko vzniku krevních sraženin.

Použití a přípravky

Pro výše uvedené léčivé účinky se používají kořeny této rostliny.

Africká kopřiva není mimořádně pozoruhodná rostlina, přesto má 3000 letou historii v ayurvédské medicíně a je zmíněna v starověkých sanskrtských textech jako tonikum pro zdravé srdce a plíce.

 • Používá se ve formě očních kapek, tonika, tablet a prášku.

Tyto terapeutické indikace jsou způsobeny jeho hlavní aktivní látkou zvanou forskolin. Jedná se o jedinou sloučeninu odvozenou od rostlin, o níž je známo, že přímo stimuluje enzym adenylátcyklázu a naopak stimuluje buněčný cyklický AMP, který zvyšuje náš metabolismus.

O africké kopřivě

Africká kopřiva (Plectranthus barbatus, Coleus barbatus) je odolná rostlina, která roste na suchých dolních svazích Himálaje a rovinách Uttar Pradesh v severní Indii. Africká kopřiva se ale již dlouho kultivuje v Indii, Thajsku a také v dalších částech jihovýchodní Asie.

Africká kopřiva patří do čeledi Lamiaceae, kam patří také máta. Rostliny v této skupině mají stopku, která má čtvercový tvar a jsou obvykle extrémně voňavé díky velkému obsahu esenciálního oleje. Voní podobně jako kafr. Produkuje špičaté květiny, které jsou typické pro čeleď hluchavkovitých (máta, hluchavka a další). Na rozdíl od ostatních rostlin v čeledi Lamiaceae, jsou pro léčivé účinky používány kořeny africké kopřivy.

Terapeutické dávky

Doporučené dávkování africké kopřivy je 50 mg dvakrát až třikrát denně. Používá se zejména v rostlinné medicíně.

Potenciální vedlejší účinky

Při užívání přípravku z africké kopřivy v kombinaci s jakýmkoli jiným léčivem k léčbě astmatu nebo srdečního onemocnění je třeba dbát zvýšenou opatrnost. Při změnách léků je nezbytné konzultovat užívání africké kopřivy s lékařem a důkladně prověřit, jak mohou léky interagovat.

U osob, které užívají léky na krevní tlak a léky na srdce, léky na ředění krve, je užívání potřeba projednat s lékařem.

Mezi časté hlášené vedlejší účinky forskolinu totiž patří::

 • nízký krevní tlak
 • bolesti hlavy
 • nepravidelný tep

Prášek z africké kopřivy (pro inhalaci) může způsobit podráždění hrdla, kašel a pocit dušnosti. úzkost. V jakékoli formě je pak kontraindikován pro použití u těhotných žen – může zpomalit vývoj plodu. Není doporučeno ani jeho užívání při kojení, může představovat riziko pro dítě.

Africká kopřiva užívaná vnitřně je rovněž zapovězena osobám, trpícím žaludečními vředy

(forskolin zvyšuje tvorbu žaludeční kyseliny), lidem s polycystickým onemocněním ledvin a diabetikům – forskolin interaguje s lipidy a hladinou cukru v krvi.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů