Bylinky pěstujeme pro jejich léčivé vlastnosti, které nám pomáhají s našimi neduhy a chorobami. Co když ale onemocní bylinka? Víte, jak jí pomoci, jaká je prevence chorob a jaké choroby nejvíc bylinky napadají?
Plísně
Jedná se většinou o houbové infekce, které se projevují bělavým povlakem na listech a stoncích bylinek. Plíseň může způsobit oslabení rostliny a vadnutí listů. Na plísně jsou náchylné bylinky s jemnými listy (bazalka, yzop aj.). Prevence proti této chorobě zahrnuje udržování správného prostředí, dostatečného, ale nepřehnaného hnojení a větrání, vyhýbání se nadměrnému zavlažování. Když už plíseň udeří, je možné použít fungicidy.
Rzi
Rzi jsou choroby způsobené většinou také houbami, které jsou příčinou oranžových nebo hnědých skvrn na listech a stoncích. Infikované části rostliny mohou zeslábnout, a dokonce odumřít. Na rzi je náchylná třeba máta. Prevence zahrnuje odstranění postižených částí rostliny a první pomocí je použití fungicidů.
Bakteriální vadnutí / bakteriální infekce
Bakteriální infekce může způsobit vadnutí, žloutnutí nebo odumírání rostliny. Infikované rostliny mohou mít také tmavé skvrny na listech a stoncích. Prevence zahrnuje udržování čistého prostředí, dodržování správných zahradnických postupů a vyhýbání se nadměrnému zavlažování.
Virové infekce
Některé viry mohou napadat bylinky a způsobit různé příznaky, jako jsou skvrny na listech, zakroucení nebo nezdravý růst rostliny. Virové infekce se často přenášejí hmyzem nebo přes kontaminovaný nástroj/ruce/rukavice. Prevence zahrnuje nakupování zdravé sadby, udržování zdravých rostlin, omezení přístupu hmyzu (vosy) a sterilizaci, nebo alespoň důkladně mytí zahradnických nástrojů. Nutno říci, že na virové infekce zatím neexistuje léčba, takže bylinky napadené viry je nelepší ihned zničit (spálit), aby se vám infekce nerozšířila i na další bylinky, resp. rostliny v zahradě.
Zdroje: www.wikipedia.org, www.pixabay.com, www.abecedazahrady.cz, www.ireceptar.cz