Slyšeli jste už o účincích houby čaga sibiřská? Tento zvláštní název ukrývá druh dřevokazné houby, která velmi dobře roste především na břízách. Dokáže dorůstat poměrně do značné velikosti a když jí rozřízneme, má typicky tabákovou barvu. Lze ji najít i u nás, i když více se jí daří právě v ruských divočinách, odkud pochází.
Jak lze čagu zpracovat?
Tuto houbu si můžete sami nasbírat, usušit, zamrazit či naložit do lihu. Sibiřská čaga extrakt se užívá k léčbě a rehabilitaci, protože obsahuje ceněné terpeny, dále kyselinu čagovou a také polysacharidy. Pokud se ale v houbách příliš nevyznáte, může pro vás být daleko jednodušší koupit si hotové přípravky, které houbu obsahují v práškové nebo jiné formě. Najdete na nich i doporučené dávkování a ušetříte si spoustu času se zpracováním houby.
Léčivé účinky
Studie ukazují, že tato houba má kancerostatické účinky, především při nádorových onemocněních trávicího traktu, ale také v případě rakoviny prsu a ženských orgánů. Dokáže také posilovat imunitní systém, zvyšuje chuť k jídlu, čistí krev a regeneruje játra nebo ledviny. To dělá především tak, že potlačuje negativní působení chemických látek, aditiv i pesticidů na organismus.
Zkuste posilující čaj
Budete potřebovat 1 lžičku sušené čagy a k tomu asi 3 dl vody. Čagu dejte do hrnce se studenou vodou a vše pomalinku přiveďte k varu, poté stáhněte teplotu a ještě asi 10 minut vařte. Čaj poté odstavte a nechte 15 minut louhovat. Hotový nápoj pečlivě přeceďte a po malých doušcích jej konzumujte. Ideální je popíjet jej 2× denně po dobu 8 týdnů.
Pro koho není vhodná
Čaga sibiřská je docela výjimečná v tom, že nemá prakticky žádné kontraindikace a omezení. Mohou ji tedy užívat také děti, těhotné nebo kojící ženy. Samozřejmě je třeba počítat s tím, že prakticky každá bylinka nebo houba může vyvolat alergickou reakci a v takovém případě je třeba čagu ihned přestat používat.
———Komerční článek———–