Ochutnejte nejvzácnější čaj – žlutý čaj

zluty caj
Zdroj foto: envato

Žlutý čaj je drahý a velmi vzácný čaj, ale jeho chuť stojí za to. Nebojte se vyzkoušet čaj, který byl kdysi stejně jako ten bílý výsadou králů.

Pohled do historie

Historie žlutého čaje není tak dlouhá jako třeba zeleného čaje, ale sahá také do Číny. Vyráběl se odpradávna hlavně pro čínský trh, nejprve pro čínského císaře. Čaje se vyrobí opravdu málo, a tak je zřídkakdy vyvážen. Čajovníky na výrobu tohoto čaje se pěstují v provinciích Sichuan, Zhejiang a Hunan, a to vysoko v horách.

Výroba žlutého čaje

Sklizeň i výroba tohoto čaje je opravdu náročná a téměř vše se odehrává ručně. Sklízejí se pouze pupeny, maximálně s dvěma či třemi lístky. Po sklizni se čajové lístky a pupeny nahřívají na pánvích a balí do speciální tkaniny nebo ručního papíru. A tento postup je nutné během několika dní několikrát zopakovat.

Jaká je chuť a vůně žlutého čaje

Žlutý čaj chutná i voní velmi jemně. Je to dáno tím, že lístky jsou pouze mírně zoxidovány, a tak je výsledný čaj zcela zbaven trpkosti a „travnaté“ chuti čajů zelených.

Dávejte si pozor na záměnu

Protože je žlutý čaj velmi vzácný, často se objeví obchodníci, kteří nažloutlý zelený čaj vydávají za žlutý. Řiďte se cenou, ale i zemí původu. Žlutý čaj musí opravdu pocházet z provincií Sichuan, Hunan nebo Zhejiang.

bylinka caj
Zdroj foto. commons.wikimedia.org

Jaké druhy žlutého čaje vyzkoušet

Kekecha

Čaj kekecha je známý po celém světě. Je to klasický žlutý čaj vyrobený výše uvedeným způsobem.  Jeho chuť a aroma závisí na stupni oxidace. Tuto alchymii ovládá jen několik čínských čajových mistrů. Chuť a aroma tohoto čaje poznáte podle toho, že bude obsahovat stopy tropického ovoce, koření a ořechů.

Huang Da Cha

Tento žlutý čaj je poněkud odlišný od jiných žlutých čajů. Jeho název bychom mohli do češtiny přeložit jako Velký žlutý čaj. A jak tedy vzniká? Sklízí se nejen pupen s dvěma až třemi listy, ale v čaji musí být i malé stonky/větvičky. Ty totiž dodávají čaji výslednou sladkost. Čaj se na konci celého procesu ještě zapeče. Díky tomu je výsledný nápoj opravdu sladký a má vůni po ovoci.

Simao Huang Ya

Nejnáročnější výrobu ze všech žlutých čajů má tento čaj, s českým překladem Žluté výhonky. Čajové pupeny a lístky se sbírají opět samozřejmě ručně, dále se suší, nato zahřívají asi 20 minut na pánvi, poté se balí do tkaniny nebo papíru, tento proces se opět opakuje několikrát. Pak se ještě jednou suší a nakonec se lístky zapečou. Výsledný nálev je sladký, ale navíc ještě špičky listů získávají pikantní nádech, voní po koření. Tento čaj však nesmíte přelouhovat, nechte jej louhovat maximálně 5 minut, jinak riskujete, že čaj bude hořký.

Jak použít žlutý čaj

I žlutý čaj má podobné účinky jako jiné čaje. Povzbudí vás, dokáže snížit hladinu cukru v krvi, hladinu cholesterolu nebo vysoký krevní tlak, pomáhá proti rakovině. Kromě toho jej používají například jogíni při meditacích, protože popíjení žlutého čaje vede ke koncentraci.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here