Málo známá zlateň věncová vám poslouží v kuchyni a navíc obsahuje prospěšné látky

zlaten vencova
Zdroj foto: I, Photo2222, CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons

Glebionis coronaria neboli zlateň věncová je řazena do čeledi hvězdnicovitých. Je naturalizovaná a pěstovaná ve východní Asii a roztroušeně se vyskytuje v Severní Americe. Její účinky se využívají v medicíně i kulinářství.

Vzhled byliny

Zlateň věncová je poléhavá bylina, která dorůstá výšky 20 až 70 cm a má drsné a hodně rozvětvené stonky. Základní listy jsou podlouhlé až obvejčité a krátce řapíkaté. Žluté paprskovité květy se seskupují do malých květních hlávek.

Když dosáhne zralosti, každý květ se promění v plod, který obsahuje stovky semen, jež padají na zem a hmyz je přenáší pod zem. S příchodem zimních dešťů semena vyklíčí v nové rostliny.

Jak bylinu pěstovat?

Pokud se rozhodnete zlateň věncovou pěstovat pro její jedlé listy, je nejvhodnějším obdobím jaro a podzim, protože letní vedra umocňují hořkou chuť listů. Abyste zajistili, že se nerozšíří mimo záhon, nenechte ji po odkvětu vysemenit a okamžitě odstraňte odkvetlé květy nebo hlavičky semen dříve, než se semena rozptýlí větrem.

Zlateň věncová je nenáročná jednoletá rostlina. Při pěstování je třeba mít na paměti pouze dvě věci: nedovolte, aby se husté rostliny přemnožily – prořežte je, a dbejte na to, aby rostliny neunikly pěstování a nestaly se invazními.

Malé rostliny byste měli prořezat na vzdálenost 10 až 15 centimetrů od sebe a vyšší rostliny na vzdálenost 25 až 30 centimetrů od sebe. Listy můžete sklízet mladé a křehké nebo plně vyzrálé.

Bylinu lze pěstovat na plném slunci nebo v polostínu. Pokud ji pěstujete především kvůli listům, vyhovuje jí stín. Chcete-li podpořit kvetení, vysaďte ji na slunné místo.

Mladé sazenice potřebují stále vlhkou půdu. Při nedostatku deště pravidelně zalévejte. Jakmile se rostliny dobře ujmou, potřebuje rostlina zálivku pouze v období sucha.

zlaten
Zdroj foto: Alvesgaspar, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Léčebné účinky

Zlateň věncová má vysoký obsah kyseliny chlorogenové, flavonoidů, karotenu, draslíku, minerálů a vitaminů spolu s antioxidanty, které mají dlouhodobý přínos pro lidské zdraví.

Listy se využívají při hubnutí, snižují pravděpodobnost rizika vzniku rakoviny, chrání před antioxidanty, předchází ledvinovým kamenům, kardiovaskulárním problémům, celulitidě, úbytku kostní hmoty a nadýmání.

Využití v kuchyni

Rostlina má křupavou strukturu a mírně hořčičnou chuť. Zelené listy se používají v mnoha asijských kuchyních. Objevují se v kantonské a hongkongské kuchyni v dušených a zapékaných pokrmech. Listy jsou také důležitou složkou tchajwanských ústřicových omelet a v mládí se spolu se stonky používají k dochucení polévek a smažených pokrmů.

Zdroj: aessensegrows.com, healthbenefitstimes.com, botany.cz

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here