Glebionis coronaria neboli zlateň věncová je řazena do čeledi hvězdnicovitých. Je naturalizovaná a pěstovaná ve východní Asii a roztroušeně se vyskytuje v Severní Americe. Její účinky se využívají v medicíně i kulinářství.
Vzhled byliny
Zlateň věncová je poléhavá bylina, která dorůstá výšky 20 až 70 cm a má drsné a hodně rozvětvené stonky. Základní listy jsou podlouhlé až obvejčité a krátce řapíkaté. Žluté paprskovité květy se seskupují do malých květních hlávek.
Když dosáhne zralosti, každý květ se promění v plod, který obsahuje stovky semen, jež padají na zem a hmyz je přenáší pod zem. S příchodem zimních dešťů semena vyklíčí v nové rostliny.
Jak bylinu pěstovat?
Pokud se rozhodnete zlateň věncovou pěstovat pro její jedlé listy, je nejvhodnějším obdobím jaro a podzim, protože letní vedra umocňují hořkou chuť listů. Abyste zajistili, že se nerozšíří mimo záhon, nenechte ji po odkvětu vysemenit a okamžitě odstraňte odkvetlé květy nebo hlavičky semen dříve, než se semena rozptýlí větrem.
Zlateň věncová je nenáročná jednoletá rostlina. Při pěstování je třeba mít na paměti pouze dvě věci: nedovolte, aby se husté rostliny přemnožily – prořežte je, a dbejte na to, aby rostliny neunikly pěstování a nestaly se invazními.
Malé rostliny byste měli prořezat na vzdálenost 10 až 15 centimetrů od sebe a vyšší rostliny na vzdálenost 25 až 30 centimetrů od sebe. Listy můžete sklízet mladé a křehké nebo plně vyzrálé.
Bylinu lze pěstovat na plném slunci nebo v polostínu. Pokud ji pěstujete především kvůli listům, vyhovuje jí stín. Chcete-li podpořit kvetení, vysaďte ji na slunné místo.
Mladé sazenice potřebují stále vlhkou půdu. Při nedostatku deště pravidelně zalévejte. Jakmile se rostliny dobře ujmou, potřebuje rostlina zálivku pouze v období sucha.
Léčebné účinky
Zlateň věncová má vysoký obsah kyseliny chlorogenové, flavonoidů, karotenu, draslíku, minerálů a vitaminů spolu s antioxidanty, které mají dlouhodobý přínos pro lidské zdraví.
Listy se využívají při hubnutí, snižují pravděpodobnost rizika vzniku rakoviny, chrání před antioxidanty, předchází ledvinovým kamenům, kardiovaskulárním problémům, celulitidě, úbytku kostní hmoty a nadýmání.
Využití v kuchyni
Rostlina má křupavou strukturu a mírně hořčičnou chuť. Zelené listy se používají v mnoha asijských kuchyních. Objevují se v kantonské a hongkongské kuchyni v dušených a zapékaných pokrmech. Listy jsou také důležitou složkou tchajwanských ústřicových omelet a v mládí se spolu se stonky používají k dochucení polévek a smažených pokrmů.
Zdroj: aessensegrows.com, healthbenefitstimes.com, botany.cz