5 nejúčinnějších přípravků z obyčejného zelí

zeli hlavkove
Zdroj foto: en.wikipedia.org

Hlávkové zelí, známé také pod názvem brukev zelná, je tradiční zelenina používaná u nás odjakživa. Zelí totiž, zejména to kysané, vydrží téměř celou zimu.

Jaké látky zelí obsahuje

Ze zelí konzumujeme hlávky, tedy listy. Tyto listy obsahují vitamíny ze skupiny B, vitamín C, biotin, vitamíny K a P, karotenoidy, vápník, hořčík, draslík, sodík, selen, zinek a železo. Zelí obsahuje také probiotika, takže ho můžete použít na úpravu střevní mikroflóry po léčbě antibiotiky.

A co si můžeme doma ze zelí připravit

Kvašené zelí

Kvašené zelí je přirozeným projímadlem při zácpě, které je navíc velmi šetrné. Užívejte 2x denně asi 200 g kvašeného zelí.

Šťáva z kysaného zelí

Kysané zelí, resp. šťáva z něj je výborným prostředkem na podporu vykašlávání. Šťávu smícháme s medem (nejlépe od domácího včelaře) v poměru 1 : 1 a užíváme po lžičkách – 3x až 5x denně nebo podle potřeby.

zeli
Zdroj foto: envato

Čerstvá šťáva ze zelí

Čerstvá šťáva ze zelí je lékem při žaludečních vředech. Připravíme ji z čerstvé hlávky zelí, kterou nejprve nakrájíme, pak rozmixujeme a šťávu scedíme (můžeme použít i odšťavňovač). Pijeme 5x denně před jídlem skleničku, užíváme po dobu cca 1 týdne. Šťávu můžeme skladovat celý týden v lednici.

Naklepaný list zelí

Naklepaný list zelí používáme jako teplý obklad na revma. Dá se použít na klouby, svaly i obratle. List zelí naklepeme a zahřejeme (na pánvi). Ještě teplý přiložíme na místo postižené revmatismem.

Chladivý obklad ze zelného listu

Tentokrát list také naklepeme, ale dáme jej vychladit do lednice. Používáme na léčbu bolestivých prsou při kojení (při retenci mléka), dále na léčení ekzémů, vyrážek nebo akné. Pomůže vyléčit i hnisavé rány. Při léčení prsou dáme list přímo do podprsenky, v ostatních případech ovineme obinadlem.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here