Zelený čaj je asi nejzdravějším z čajů

caj zeleny
Zdroj foto: envato

Zelený čaj: Hledáte-li opravdu zdravý čaj, pak sáhněte po některém ze zelených čajů. Musíte si však dát pozor na to, abyste vybrali kvalitní čaj. Některé z nich zmíníme i v našem článku.

Proč je zelený čaj tolik zdravý

Zelený čaj díky tomu, že neprochází téměř žádnou fermentací, obsahuje největší podíl polyfenolů. Mezi polyfenoly patří flavonoidy, flavanoly a fenolové kyseliny. Flavonoidy například posilují cévní stěny, snižují vysoký krevní tlak, cholesterol i hladinu krevního cukru. A musíme zmínit, že flavonoidy působí nejen preventivně, ale pomáhají dokonce léčit i již probíhající onemocnění. Kromě toho zelený čaj funguje jako prevence proti rakovině, a to zejména rakovině prsu, prostaty, jícnu, žaludku, slinivky nebo střev. A konečně zelený čaj obsahuje fluor, který působí preventivně proti zubnímu kazu i proti paradentóze.

Jaké jsou druhy zelených čajů

Jak jste si jistě sami všimli, zelený čaj není pouze jeden, existuje jich mnoho různých druhů. Liší se obvykle ve způsobech pěstování čajovníků, ve způsobu trhání lístků či pupenů, ve způsobu zpracování. A vy to celé poznáte na jeho vzhledu, čichových i chuťový vlastnostech.

Huang Shan Mao Feng

Nejprve se podíváme na čínské zelené čaje. Tento se pěstuje v provincii An-chuej a voní po magnóliích, i když v této oblasti magnólie vůbec nerostou. Je velmi vzácný, protože se trhá vrcholový fleš (vrcholek pupenu) s jedním lístkem. Čaj se jako další zelené čaje zalévá několikrát a znalci tvrdí, že zatímco první šálek vám bude nejvíce vonět, druhý vám bude nejvíce chutnat (bude nejsladší) a třetí bude nejsilnější.

Pi Lo Chun (Jarní nefritová spirála)

Náš druhý čínský zelený čaj pochází z provincie Ťiang-su a čajovníky pro jeho výrobu se pěstují kolem jezera Tchaj-chu. Je to jemný a vzácný čínský čaj, protože se vyrábí z těch nejjemnějších vrcholových fleší (pupenů, konečků listů).

zeleny caj
Zdroj foto: envato

Gyokuro

A nyní se podíváme na japonské zelené čaje, které jsou také velmi kvalitní a jemné. Tento čaj se pěstuje v oblasti Uji na ostrově Honšú (u hlavního města Kjoto). Na jeho pěstování je nejzajímavější to, že se zakrývá bambusovými rohožemi, aby na něj nedopadaly přímé paprsky slunce a neznehodnocovaly lístky. Díky této proceduře se v lístcích nachází méně katechinu, ale zato více aminokyselin. Nálev je proto méně hořký.

Genmaicha

Genmaicha je dalším japonským zeleným čajem, který je tentokrát připravovaný s praženou rýží. Kdysi to byl čaj pro nižší vrstvy obyvatelstva, dnes se prodává jako rarita. Je vyráběn z dalších japonských čajů Senča a Banča.

Hojicha

I tento japonský zelený čaj se vyrábí z opražených řapíků a čepelí čajů Senča a Banča. Jen se do něj již nic nepřidává.

Jak si zelený čaj správně připravit

Aby vynikla chuť i aroma zeleného čaje, je potřeba jej připravit přesně podle návodu. Za prvé si pamatujte, že zelený čaj nikdy nesmíte vařit, pouze spařit, a to nejlépe vodou horkou 80 až 90 °C. Voda by neměla být příliš tvrdá ani chlorovaná, nejlepší je pramenitá voda. Čajové lístky také musíte zalévat v porcelánové nebo skleněné nádobě, nikoliv v kovové, která by narušila výslednou chuť celého čaje. Na 250 ml vody použijeme 4 až 5 g lístků (kuliček). Konvici s čajem poté necháme chvíli odpočinout, čaj se louhuje ideálně 3 až 5 minut. Zelený čaj můžeme také zalít opakovaně. Evropané a Arabové zelený čaj sladí, ale ve skutečnosti to není dobrý nápad, protože chuť želeného čaje vynikne pouze tehdy, když nebudeme přidávat žádné další přísady. Tedy samozřejmě, když je čaj kvalitní.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here