Pěstujete v květináčích, vyvýšených záhonech nebo sklenících a vaše rostlinky strádají? Důvodem může být nekvalitní půda. Cesta ke zdravým rostlinám a bohaté úrodě začíná u kořenů. Jaké zahradnické substráty používají profesionálové a podle čeho vyberete ten správný?
Jak se liší kvalitní pěstební substrát od obyčejné zahradní zeminy? Zemina (ornice) je svrchní vrstva půdy a skvěle hodí na zahradu, pole nebo do skleníku. Je však nevhodná pro pěstování rostlin v květináčích, vyvýšených záhonech nebo různých pěstebních nádobách.
Kořeny rostlin potřebují dýchat a zahradní zemina je příliš hutná na to, aby voda v květináčích nebo vyvýšených záhonech dobře odtékala. Zahradnické substráty jsou naproti tomu odlehčené a poskytují rostlinám ideální podmínky pro růst.
Co o pěstebních substrátech prozradí etiketa?
Pěstební substráty jsou obvykle zabalené v plastových pytlích o objemu několika desítek litrů. Na každém balení je vytištěný štítek se složením substrátu, který se vyplatí prostudovat. Co na něm najdete?
pH – Určuje kyselost, či zásaditost substrátu, což ve velké míře ovlivňuje vstřebávání živin. Kyselomilné rostliny (borůvky, rododendrony, azalky) vyžadují pH 5,5 a méně. Pro většinu rostlin je optimální pH 6–7,5. Pro rostliny vyžadující zásaditou půdu jsou vhodné substráty s pH nad 7,2.
Podíl organické hmoty – Velkou část pěstebního substrátu tvoří rozložená organická hmota neboli kompost. Kompost obsahuje živiny a také prospěšné půdní organismy (bakterie, houby, hmyz), které organickou hmotu postupně rozkládají a uvolňují živinové látky ke kořenům rostlin. Čím více organické hmoty substrát obsahuje, tím je úrodnější. Substrát by měl obsahovat 20-50 % organického materiálu.
EC – U pěstebních substrátů hodnota EC představuje množství živin, které jsou rostlinám okamžitě dostupné. Slabě předhnojené směsi (např. výsevní substrát) mají hodnotu EC pod 1. Substráty s EC vyšším než 1 obsahují větší množství hnojiv.
NPK – Uvádí množství a poměr dostupného dusíku (N), fosforu (P) a draslíku (K), tedy třech základních prvků rostlinné výživy v substrátu.
Čím se řídit při výběru pěstebního substrátu?
1. Kyselost substrátu: Základem většiny pěstebních substrátů jsou savé přírodní materiály, nejčastěji pak rašelina nebo kokosová vlákna. Rašelina je mírně kyselá a rašelinové substráty jsou vhodné pro kyselomilné druhy rostlin (azalky, rododendrony, hortenzie, borůvky, magnólie). Kokosové substráty mají neutrální pH a skvěle se hodí do pro všechny druhy rostlin.
2. Struktura půdy: Důležitou složkou pěstebního substrátu je materiál zajišťující prodyšnost půdy. Nejčastěji jde o perlit nebo vermikulit. Neuvěřitelně lehké materiály, které jsou přirozeně sterilní a mají neutrální pH. Jsou porézní a skvěle absorbují vlhkost, odlehčují půdu a zlepšují přístup kyslíku ke kořenům. Vermikulit pojme více vody než perlit a je vhodnější do substrátů pro rostliny vyžadující vysokou vlhkost půdy (např. břečťany, rybíz, růže, magnólie).
3. Velikost pěstební nádoby: Při pěstování v malých nádobách nebo květináčích použijte odlehčený pěstební substrát jako je Light-Mix od Plagron. Ve velkých květináčích, vyvýšených záhonech zvolte těžší univerzální substrát (například Terra Professional od Canna), který poskytne rostlinám dostatečnou oporu.
Tři pěstební substráty pro každou příležitost
Výsevní substrát
Substráty pro výsev a množení jako je sadbovací substrát od Canna mají homogenní strukturu a vysokou schopnost zadržovat vodu. To dá semenům nejlepší šanci vyklíčit a řízkům zakořenit. Mělo by jít o jemnou směs rašeliny a písku s nízkým EC a vyrovnanou hodnotou pH. Substrát pro výsev a množení by měl obsahovat vyvážené množství NPK živin pro rychlejší vývoj kořenů rostlin.
Substrát pro pokojové rostliny
Směsi vhodné pro pokojové rostliny dobře absorbují vodu a odolávají zhutňování. Vhodné jsou odlehčené substráty s vysokým obsahem perlitu či vermikulitu. Skvělou volbou je například Light-Mix od Biobizz. Nevýhodou takových substrátů je, že mají tendenci rychleji vysychat a neobsahují příliš mnoho organické hmoty a živin. Po čase tak budete muset rostlinám zajistit pravidelný přísun živin pomocí hnojiva.
Substrát pro balkónové rostliny
Muškáty, cherry rajčata, chilli papričky nebo bylinky pěstované na balkóně potřebují substrát s vyváženým poměrem živin, který dobře zadržuje vodu. Hledejte substrát s vysokým obsahem draslíku, který zaručí kvetoucím druhům krásné květy a velké plody.
———-Komerční článek———-